MHP'den Af Düzenlemesi Hazırlığı! Onlar Hariç Herkes Faydalanabilecek

Milliyetçi Hareket Partisi Af yasası hazırlığına başladı. MHP'nin seçim vaatleri arasında yer alan af düzenlemesiyle ilgili hazırlıkları başlattığı öğrenildi. MHP Genel merkezi , af yasa teklifi ile ilgili çalışmaları başlattı.

MHP'den Af Düzenlemesi Hazırlığı! Onlar Hariç Herkes Faydalanabilecek

Milliyetçi Hareket Partisi'nin yeni yasama döneminde, ekim ayı gibi Meclis'e sunmak için üzerinde çalıştığı af teklifinde 'devlete karşı işlenen suçlar dışındaki suçlara erteleme ya da şartlı salıverme getirileceği' öne sürülüyor.

OHAL'in kaldırılmasından sonra terörle mücadelede aksama yapılmaması maksadıyla hazırlanan ve MHP Genel Başkan yardımcılarının üzernde çalıştığı 'Kader Mahkumları affı' olarak gündeme getirilmesi beklenen yasa teklifinin Genel Başkan Bahçeli tarafından daha önceden çizilen sınırları kapsayacağı bildiriliyor.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre Türk Ceza Yasası’nda (TCK) da yer bulan “tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek”, “üstsoy veya Pinbahis altsoydan birine, eş veya kardeşe karşı, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, gebe olduğu bilinen kadına karşı, kan gütme ve töre saikiyle adam öldürmeye teşebbüs” suçları kapsam dışı olacak. Yine FETÖ, PKK, YPG, DHKP-C gibi terör örgütlerine üye olanlar, üye olmakla birlikte cürüm işleyenler, çocukları cinsel yönden istismar eden, çocukları kaçırıp, kasten öldüren, kadınlara yönelik şiddet uygulayan ve ölüme sebebiyet veren kişiler de “af kapsamı” dışında tutulacak. Bununla birlikte “uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişiler, uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişiler de aftan yararlanamayacak. 

Kamubulteni.com - Ankara