MHP Lideri Bahçeli'den Çağrı: Evde Kalın

Milliyetçi Hareket Partisi lideri, yeni tip koronavirüs ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

MHP Lideri Bahçeli'den Çağrı: Evde Kalın

Milliyetçi Hareket Partisi lideri, yeni tip koronavirüs ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

19 Mart 2020 Perşembe 15:59
MHP Lideri Bahçeli'den Çağrı: Evde Kalın

Vatandaşların telaşa kapılmadan, şüpheye düşmeden, birbirlerine güvenerek, özellikle evde kalarak bu sürecin atlatılmasına yardımcı olması gerektiğini söyleyen MHP Lideri, devlet ve millet kenetlenmesi ile virüsün alanının daraltılacağını ve tasfiyesinin gerçekleşeceğini belirtti.  MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin açıklamalarında şu ifadeler yer aldı: 

İnsanlık tarihi yaygın savaşların, aynı zamanda salgın hastalıkların da tarihidir.

Hayvanların evcilleştirilmesi, tarım devrimi, kent hayatının tezahür etmesiyle birlikte insan vücuduna yararlı ve zararlı bakteriler dolaşıma girerek beşeriyetin varlığına doğrudan tesir etmeye başlamıştır.

Yüzyıllar içinde pek çok salgın hastalık ya belirli bir bölgeyle sınırlı kalmış ya da küresel düzeyde yayılma özelliği göstermiştir.

14’üncü yüzyılda Avrupa’yı kasıp kavuran Kara Veba, 15’inci yüzyılda Amerika kıtasını yıkıp geçen Çiçek Hastalığı bunlardan sadece bazılarıdır.

Doğu ile batının kavşak noktasında bulunan Anadolu coğrafyası salgın hastalıklardan her devirde ziyadesiyle etkilenmiştir.

Bilim ve teknikte yaşanan gelişmeler asırlar içinde ortaya çıkan salgın hastalıkların tedavisinde insanlığa eşsiz imkân ve fırsatlar sunmuş, öldürücü virüslerin kökü böylelikle kurutulmuştur.

 Koruyucu sağlık ve tedavi hizmetleriyle eşzamanlı ilerleyen ve gelişen ilaç sektörü insanlığı pek çok hastalığın musibetinden korumuş, can kayıplarını doğal olarak engellemiştir.

Beşeriyet hâlihazırda dehşet saçan KOVİD-19 tehdidiyle karşı karşıyadır.

Yeni Koronavirüs hastalığı küresel bir salgın haline bürünerek aşama aşama bütün kıtalara sıçramış ve sirayet etmiştir.

Aralık 2019’da ilk kez Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde görülen KOVİD-19 hastalığının günbegün dalga boyu yükselerek çok sayıda ülkeye farklı kanallardan bulaştığı ortadadır.

Gidişatın vahim tehlikesini teşhis ve tespit eden Dünya Sağlık Örgütü anında harekete geçerek 11 Mart 2020 tarihinde dünya genelinde KOVİD-19 salgınını ilan etmiştir.

Bu kapsamda çok sayıda ülke, sınırlarını hava ve karayolu trafiğine kapatmış, sosyal hayatı izole etmenin yanında önleyici sağlık tedbirlerini sert ve seri şekilde almıştır.

Dünya üzerinde KOVİD-19 hastalığına yakalanan insan sayısı 200 bine ulaşmış, ölüm vakaları da 8 bini geçmiştir.

Türkiye’de ilk vaka 11 Mart 2020’de görülmüş, dün itibariyle de bu sayı 191’e çıkmıştır.

Bu süreçte KOVİD-19 hastalığından dolayı iki vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyor, halen tedavisi süren vatandaşlarımızın da bir an önce şifa bulmalarını niyaz ediyorum.

Türkiye hastalık ortaya çıkar çıkmaz engelleyici tedbirleri sıkı bir şekilde almaya dikkat ve titizlikle özen göstermiştir.

Nitekim 6 Ocak 2020’de Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir operasyon merkezi kurulmuş, 10 Ocak 2020’de de Bilim Kurulu teşekkül ettirilerek ölümcül virüsün gelişmesi sıcak takibe alınmıştır.

Hiçbir ihmale, hiçbir gevşekliğe, hiçbir duyarsızlığa müsaade edilmemiştir.

Sağlık Bakanlığı süreci müessir ve müspet ölçüde yönetmiş, kamuoyu doğru zamanda isabetle bilgilendirilmiştir.

 Devlet tüm kurum ve kurullarıyla seferber edilmiştir.

Hükümet tarihi nitelikli görevini muvaffakiyetle yerine getirmiştir.

Habis virüs etrafımızdaki ülkelerde ciddi kayıp ve yıkımlara yol açmışken, Türkiye’ye gecikmeli ve sınırlı ölçülerde yayılması alınan müteyakkız önlemlerin sayesindedir.

Elbette KOVİD-19 hastalığının yol açacağı sosyal, ekonomik ve siyasal sonuçlar olacaktır ve bugünden öngörülmektedir.

Ancak bu sonuçların seviyesi ve çerçevesi hakkında tam ve kesin bir hüküm vermek içinde bulunduğumuz kırılgan, değişken ve zorlu süreçte neredeyse imkânsıza yakındır.

Sadece Türkiye değil, bütün ülkeler KOVİD-19 hastalığına her yönüyle maruz ve muhataptır.

Şurası açıktır ki, dünya artık eski dünya olmayacaktır.

Ülkemiz açısından önemli olan virüs kuşatmasını birlik ve beraberlik şuuruyla göğüslemek, doğabilecek hasar ve zararları kademe kademe azaltmaktır.

İnsanı yaşatarak devlet ve millet bekamız muhafaza edilecektir.

Kaldı ki başka bir seçeneğimiz de yoktur.

Derinlikli ve tesirli tedbirlerle hem panik havası sönecek hem de tahribat zaman içinde tamir ve telafi edilecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın dün itibariyle açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Paketi toplamda 100 milyar TL’lik bir kaynağın devreye alındığını göstermektedir.

KOVİD-19 hastalığıyla mücadelede hep bir adım önde yer alan ülkemiz ihtiyaç duyulan her teşebbüs ve girişimi tereddütsüz ifa etmektedir.

Türkiye ekonomisi için karamsar senaryo yazanlar ters köşeye yatmışlardır.

Olumsuz bekleyişler bertaraf edilmiştir.

Kötümser tablo çizenler bir yanda niyetlerinin kötülüğüne diğer yanda da yalın gerçekleri kavrayamamanın cehaletine mağlup olmuşlardır.

KOVİD-19 salgınının sosyal ve ekonomik neticelerini olabilecek en az düzeye çekilebilmek için açıklanan 21 maddelik tedbir paketi hayırlı bir adım, çok yararlı bir gelişmedir.

 Milliyetçi Hareket Partisi “Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Planı”nı yürekten desteklemektedir.

Aziz milletimiz metin ve müsterih olmalıdır, ekonominin çarkları dönecek, risklerle dolu bu felaket dönemi mutlaka aşılacaktır.

Sosyal medyada provokasyon yapanlar, akılları bulandırıp korku atmosferi oluşturmaya çalışanlar virüsten daha tehlikeli ahlaksızlardır.

İyi günde, kötü günde bir ve bütün olan Türk milleti, tüm dünyayı sarıp sarmalayan KOVİD-19 hastalığını Allah’ın izniyle yenecek dirayete, deneyime ve bilimsel zihniyete sahiptir.

Bugünler geçecektir.

Hayat normale dönecektir.

Türkiye bugünkü karanlıktan güçlenerek çıkacaktır.

Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulu’muzun haricinde hiçbir açıklamaya itibar etmemek çok önemlidir.

Telaşa kapılmadan, şüpheye düşmeden, birbirimize güvenerek, mümkün mertebe evlerde kalarak, devlet ve millet kenetlenmesiyle virüsün alanı daraltılacak, sonra da tasfiye edilecektir.

İnancım ve beklentim budur.

Türkiye’nin her yöresinde üstün bir adanmışlıkla görev yapan doktorlarımıza, hemşirelerimize ve bütün sağlık personelimize güvenimiz ve desteğimiz tamdır.

Hükümetin alacağı her kararın arkasında duracağımızı, üzerimize ne düşüyorsa yerine getireceğimizi bu vesileyle ifade etmek boyun borcudur.

Türk milleti daha nice sorun ve sıkıntılara dayanacak kudrete haizdir.

Bir olursak, yardımlaşma ve dayanışmamızı diri tutarsak her engeli aşmamız mümkündür.

Sağlık alanında stratejik ve operasyonel başarılarımızın katlanarak büyüyeceğinden, KOVİD-19 salgınının muhakkak alt edileceğinden en ufak şüphe duymuyor, aziz milletimize sabırlı ve sağlıklı günler diliyorum.

Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız nezdinde, başta Sağlık Bakanımız olmak üzere hükümetimizi tebrik ediyorum.

 Allah bizleri her türlü hastalıktan, beladan, kazadan ve dermansız dertten korusun diyorum.

Unutmayalım ki, henüz aşısı ve kesin tedavisi bulunmayan KOVİD-19 hastalığından korunmanın en gerçekçi yolu bulaşmasına mani olmaktır.

İnsan ve toplum sağlığı için yapılacak fedakârlıklar geleceğimizi de kesinlikle güvenceye alacaktır.

Son Güncelleme: 19.03.2020 16:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ferdi 2020-03-19 16:04:16

Ekmek parasını sen. Vericeksen evde kalırım

Avatar
Sadet 2020-03-19 16:07:06

Mahkumlar ne yapsin ölsunmü sözlerini tutun verin şu indirimi

Avatar
El insaf 2020-03-19 16:09:36

Evde kalin diyonuz iyi hos da ama patronda ise gelincek diyor izin isteniyo vermiyolar ne yapcaz biz en azindan herkese 2 hafta izin verilmesini soylemeniz gerekiyo

Avatar
Mahkum yakını 2020-03-19 16:11:47

Sayın Bahçeli bey amca mahkumlarında bir an evvel ailelerine kavuşmasına vesile olun Allah Vatanımızı ve nilletimizi her türlü hastalıktan musibetten kötülükten korusun

Avatar
Orhan cambel 2020-03-19 16:13:57

Evde oturun diyorsunuzda parasız insanlar ne yicek ne içicek devlet insanlara maddi yardım yapsın

Avatar
Kosovalı 2020-03-19 18:39:54

Demesi çok kolay evden çıkmayın eve ekmeği kim götürecek cocugumun masrafları evin masraflarını kim karşılayacak tamam siz bunları karşılayın bizde evden dışarı cikmayalim.

Avatar
Mehmet 2020-03-19 20:09:37

Sayın bahçeli millete evde kalın diyor hiç düşünmüyor bu milletin çoluk çocuğu ne yiyecek diye ev kirası elektrik su dohalgaz bunları bu millet nasıl ödeyecek