Meteoroloji Duyurdu: Fırtına Yön Değiştirdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 'nden fırtına ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada fırtınanın yön değiştirdiğine yer verildi.

Meteoroloji Duyurdu: Fırtına Yön Değiştirdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden tropik fırtına ile ilgili bir sondakika açıklaması geldi.

Son günlerdeki gündem konusu olan ve geniş önlemler alınan tropik fırtına ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü 'nden yapılan son dakika açıklamasında, fırtınanın yön değiştirdiğine yer verildi. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Fırtına Ege kıyılarını etkilemeden kuzeye yönelecek. Marmara'nın batısı ve kıyı Ege'de rüzgarın şiddeti ve yağış miktarı azalacak. Çiftçiler, denizciler ve balıkçılar uyarıları takip etsin'.'

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun da konu ile ilgili bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizin batı kıyılarını yarın sabah saatlerinden itibaren etkilemesi beklenilen Orta Akdeniz'de oluşan tropik fırtınanın; bugün yapılan son tahminlerde hareket yönünün değişerek, Mora Yarımadası üzerinden Ege Denizi üzerine kadar gelmesi ve şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yönelmesi tahmin ediliyor. Bu sebeple Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de beklenilen rüzgar şiddeti ve yağış miktarının bir miktar azalması bekleniyor. Muğla, Aydın, İzmir ve Balıkesir'in batı kıyı ilçeleri, Çanakkale ve Edirne'de Pazar günü rüzgar hızının 70-90 km/saat, yağış miktarının ise m2'ye 50-75 kg civarında gerçekleşeceği, ancak Ege denizinde açıklarda rüzgar hızının 100 km/saat ve üzerinde eseceği, yağışın ise metrekareye 100 kg üzerinde meydana geleceği tahmin ediliyor. Bu tür fırtınaların, yön ve şiddeti değişebildiğinden Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz tarafından anlık olarak takip edilmektedir. Özellikle çiftçilerimize, denizcilerimize, balıkçılarımız ve bölgedeki vatandaşlarımız ile yetkililere; yaptığımız uyarıları takip etmelerini, dikkatli ve tedbiri elden bırakmamalarını öneriyoruz"

Kamubulteni.com  | Ankara