Marmara İçin Korkutan Deprem Açıklaması

Son dönemlerde olası Marmara depremi korkutan konular arasında. Bu konuda bir son dakika açıklaması daha geldi. Açıklama, olası bire depremin 7'nin üzerinde olacağı yönünde.

Marmara İçin Korkutan Deprem Açıklaması

İBB ile AFAD işbirliğinde İstanbul'un Afetlere Hazırlık Çalışmaları Çalıştayı düzenlendi.

Düzenlenen bu çalıştaya AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Başkanı jeolog Prof. Dr. Şükrü Ersoy da katılımda bulundu.

Bugün ve yarın düzenlenecek olan bu çalıştayın açılış konuşmasını Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Başkanı jeolog Prof. Dr. Şükrü Ersoy yaptı. Ersoy açıklamasında olası İstanbul depremine değindi ve önemli uyarılarda bulundu. 

Marmara'da 7'den büyük bir depremin olabileceğini söyleyen Ersoy, "Yabancı ve yerli yer bilimcilerinin ortak fikri; gelecekte Marmara Denizi içerisinde 7'den büyük bir deprem olabileceği ve beraberinde yıkıcı bir tsunami dalgası oluşabilir. En kötü senaryoya göre deprem büyüklüğü 7.7'ye bile varabilir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de çok sayıda fay hattı olduğunu söyleyen ve bu fay hatları nedeniyle depremlerin olabileceğini söyleyerek açıklamasını sürdüren Ersoy, "Ama nüfus, yapı, finansal yoğunluk açısından Marmara'yı daha çok konuşmamız gerektiği bir gerçektir. Bu yüzden Marmara'daki deprem sorunu bir milli güvenlik sorunu gibi el alınmalıdır" dedi.

"Ülkemiz ekonomik anlamda gelişmiş bir ülkedir. Sadece bilime dayanarak, depremle, tsunamiyle, sel ve heyelanlarla, küresel iklim değişikliğiyle baş edebiliriz" diyerek uyarılarını sıralayan Ersoy, şu şekilde devam etti:

"Buna inanmalıyız. Ülkemiz için gerekli olan tek şey saygıdeğer yöneticilerimizin göstereceği siyasi irade ve desteğidir. Yapılanları övmek elbette yapacaklarımız için önemli bir motivasyon kaynağıdır. Ama bu çalıştayın amacı yapılanları övmek değil, geleceği tesis etmek için, daha iyiyi ortaya koymak için eksikleri bulmaktır."

Casinoslot style="height:230px; width:460px" />

AFETLERE HAZIR MIYIZ?

Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Başkanı jeolog Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un ardından AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu kürsüye geçti ve o da Türkiye'nin felaketlere hazır olup olmadığı hakkında bilgiler verdi. AFAD'ın tek başına çok fazla "Türkiye ve İstanbul afetlere hazır mı?" sorusu ile karşılaştığını söyleyen Güllüoğlu, "Bu soru tek başına AFAD'ın cevaplayabileceği bir şey değil. Bu soru İstanbul'da yaşayan her bireyle, her bir kurumla, özel sektörle, hep beraber açıklamamız gereken bir soru. AFAD olarak müdahale konusundaki kapasitemizi 1999 yılına göre çok ileriye taşıdık, çok iyi bir yere geldik.

Ancak afet yönetimi dediğimiz şey sadece arama, kurtarmadan ibaret değil. Arama, kurtarma bundan 30-40 önceki yapının önem verdiği bir kavram. Kentsel dönüşüm, şehirlerin dönüşümü, bireylerin eğitim, ilkyardımın yaygınlaştırılması ulaşımın sağlanması gibi konular tamam olduğunda ancak o zaman tam olarak hazırız diyebiliriz.

Afet yönetimi birlikte çalışmayı gerektirir. Bugünden dantel gibi öreceğiz biz bu çalışmayı ki, en sonunda istediğimiz yere varabilelim. Afet yönetimi bitmeyen bir süreçtir. Afet yönetimi birbirini tekrarlayan stratejik planlar gibidir. Yaparsınız, ilerlersiniz, sonra tekrar kontrol eder bir daha baştan planlamaya başlarsınız. İnsanoğlu tabiatla, yeryüzüyle beraber yaşamayı öğrenmek zorunda" dedi.

Kamubulteni.com  | Ankara