MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN´DAN DEPREM AÇIKLAMASI GELDİ

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilimizde büyük yıkımlara neden olan depremle ilgili olarak Malatya´nın son durumunu paylaştı. Gürkan Malatya'da 1346 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 962 kişinin yaralandığını, 1154 binanın da yıkıldığını belirtti.

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN´DAN DEPREM AÇIKLAMASI GELDİ

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve "asrın felaketi" olarak tanımlanan depremlerden etkilenen Malatya'da 1346 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 962 kişinin yaralandığını, 1154 binanın da yıkıldığını ifade etti.

Gürkan, Malatya Afet Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuştu. Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenlere başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

Gürkan, şunları kaydetti:

"Depremde kaybettiğimiz canlar oldu. Bu milli felaketin ancak milli birlik ve beraberlikle üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Bu konuda da milletimiz hakikaten tarihte gösterdiği güzel örneklerin en güzelini gösterdi. Depremlerde Malatya'da şu ana kadar 1346 vefatımız, 6 bin 962 de yaralımız var. Depremde 1154 binamız ise yıkıldı. Vefat edenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyoruz."

Kentte depreme ilişkin yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Gürkan, "Devletimiz dimdik ayaktadır. Ağır bir tablo içerisindeyiz. 14 milyon insanın mağdur olduğu bir felaket yaşıyoruz. Tabi ki yaralar sarılacak ama bu kolay olmayacak. Bunun sabrını bütün hemşehrilerimden, milletimizden ve vatandaşlarımızdan temenni ediyorum." dedi.