Mahkumlara Af ve EYT'de Bugün Yaşanan Flaş Gelişmeler

Emeklilikte yaşa takılanların son durumu ile mahkumlara af meselesinde bugün yaşanan olaylar haberimizde. İşte detaylar.

Mahkumlara Af ve EYT'de Bugün Yaşanan Flaş Gelişmeler

Emeklilikte yaşa takılanlar bugün gelen açıklama ile yıkıldı. Seçim beyannamesinde olan ve EYT tasarısı bile hazırlayan Millliyetçi Hareket Partisi EYT'den vazgeçti. Genel Başkan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası ikna oldu ve emeklilikte yaşa takılanlar meselesine destek vermeyeceklerini söyledi.

EYT'leri üzerine bu karar Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde alındı. Yapılan görüşmede Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili rakamları paylaştı ve bunun ekonomiye vereceği zararı anlattı. Erdoğan, konuşmasının büyük bölümünü buna ayırdı ve grup toplantısında verdiği örneklerin benzerini Bahçeli’ye de aktardı.

BAHÇELİ NASIL İKNA OLDU?

Erdoğan'ın Bahçeli 'ye EYT'nin ekonomiye maliyetini ayrıntılı şekilde sunduğu ve Bahçeli 'nin bu şekilde ikna olduğu bildirildi.

CHP MHP İLE AK PARTİ ARASINDA MECLİSTE EYT ATIŞMASI

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Kendi kanun teklifimiz bakımından emeklilikte yaşa takılanlar meselesinin yaklaşık 700 bin kişiyi kapsayacağını, ilk etapta da 200-250 bin kişinin bu haktan yararlanacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, "emeklilikte yaşa takılanlar" meselesinde mağdur olan insanların bulunduğunu, insanların hakkı olanı istediğini savundu.

Türkiye'de 1999 yılı sonuna kadar, 5 bin iş günü prim ödemesi ve kadınların 20, erkeklerin ise 25 yılını doldurması ile emekli olunabildiğini anlatan Özcan, şunları söyledi:

"Bir futbolcu maça çıkarken karşılaşmanın 90 dakika olduğunu biliyor. Maçın 60. dakikasında federasyon bir karar alıp 'maçı 120 dakikaya çıkarıyoruz' dese... İşte bu durum aynı buna benziyor. Bunu empati için söylüyorum. Emeklilikte yaşa takılanlar da bunu hissediyor. Ciddi bir devlet, koyduğu bir kuralı değiştiremez. Bu emeklilikte yaşa takılanların durumu açık bir mağduriyettir. Ciddi bir devlete yakışmaz ve bu durumun düzeltilmesi gerekiyor."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki söylemlerinin tartışılması gerektiğini dile getiren Özcan, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanı kendisinin kaç yaşında emekli olduğunu da söylemelidir. Sayın Cumhurbaşkanı 45 yaşını doldurduğu gün emekli oldu. Sayın Cumhurbaşkanının yaşına bakılacak olursa da 18-19 yıldır emekli maaşı almaya devam ediyor. Bu yasa çıkmadan hemen önce emekli olmuş Sayın Cumhurbaşkanı. Kendine sağlanan hakkı bugün neden başkalarından esirgiyorsun? Sayın Cumhurbaşkanı 'para yok para' diyor. Ayrıca verdiği rakamlar da doğru değil. Bu, 6,7 milyon insanı ilgilendiren bir durum değil. '26 milyar lira yıllık bütçeye yükü var' demesi de yanlış. Diyelim ki doğru; milyonlarca insanın hakkı için para mı bulamıyorsun? Geçen yıl 'Suriyeliler için 30 milyar dolar harcadık' diyordu. Herhalde bu rakam bu yıl 35 milyar dolar olur. Kabaca 200 milyar lirayı Suriyeliler için harcıyorsun da 26 milyar lirayı milyonlarca insan için harcayamıyor musun? Saray yapmak için buluyorsun, uçaklar almak için para buluyorsun, zırhlı araç almak için para buluyorsun, emeklilikte yaşa takılanlara gelince haklarını aradıkları için neredeyse hakaret edeceksin. Bunu kabul etmiyoruz. Bu sorunu çözmemiz gerekiyor."

MAHKUMLARA AF

Bahçeli ile Erdoğan arasındaki görüşmede mahkumlara af meselesinin yerel seçimlerin sonrasına bırakılması kararı alındığı bildirildi. Mahkumlara af için Erdoğan “Bu konu üzerinde bir müzakere yapmadık”  dedi ve yerel seçimler sonrasını işaret etti.

EYT ve Af haberleri geldikçe haberdar olmak için Kamubulteni.com 'u indirin.

Android uygulamamızı ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

İOS uygulamasını ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

Kamubulteni.com  | Ankara