Kütahya Valisi'nden 'Vip Makam Aracı' Açıklaması Geldi

Son günlerde sosyal medyada yayılan 'Kütahya Valisinin Lüks Makam Aracı' haberleriyle ilgili Vali Ahmet Hamdi Nayir'dan açıklama geldi.

Kütahya Valisi'nden 'Vip Makam Aracı' Açıklaması Geldi

Kütahya Valisi, sözcü gazetesi manşeti ve sosyal medyada çıkan haberlerle ilgili sessizliğini bozdu. Vali, an itibariyle kullandığı makam aracının 2008 model olduğunu ve arızaları yüzünden bir kaç kez yolda kaldığını belirtti. Vip aracın yüzyüze görüşmeler için kullanıldığını belirten Vali, uygun fiyatlı olması için uzun süre araştırma yapıldığını belirtti. Vali Nayir'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı :

Hafta sonundan beridir sosyal medyada ağırlıklı olarak şahsımı hedef alan, il özel idaremize ait bir minibüsün iç dizaynının değiştirilmesine ilişkin eleştiriler konusunda aşağıdaki hususların açıklanması zaruri olmuştur:

kamu hizmetlerinde bir yerden bir yere intikal sırasında yüz yüze değerlendirmelerin yapılabileceği bir araca ihtiyaç duyulmaktadır. bu şekilde imal edilmiş araçlar alınabildiği gibi mevcut araçlarda da bu değişiklikler yapılabilmektedir. elimizde bu şekilde bir araç olmadığı için yeni bir araç almak yerine il özel idaremize ait 2014 model bir aracın oturma düzeninin değiştirilmesine karar verilmiştir. 2017 yılında yapılan ilk araştırmalarda bu işlemin maliyetinin 110.000 – 120.000 tl arasında olacağı anlaşılınca daha sonra değerlendirilmesine karar verilmiştir.

istanbul’da yeni açılan bir firma tanıtım amaçlı olarak çok daha uygun bir fiyata bu işlemi yapabileceğine ait öneri getirince konu yeniden gündeme alınmıştır. bir yıl öncesinde önerilen fiyatlara göre çok daha makul olan bu öneri üzerine 19.04.2018 tarihinde ihale kararı alınmıştır. yapılan ihalede en düşük fiyat olan 60.000 tl üzerinden sözleşme imzalanmış ve işlemi tamamlanan araç 20.07.2018 tarihinde teslim alınmıştır.

31 yıldır yürüttüğüm mülki idare amirliği görevlerim sırasında birlikte çalıştığım tüm mesai arkadaşlarım, kamu kaynaklarını hesaplı ve tasarruflu kullandığım konusunda şahitlik yapacaklardır. şu anda kullanmakta olduğum makam aracının 2008 model olduğu, birkaç sefer bozularak yolda bırakmasına rağmen, kapsamlı bir bakım yapılarak kullanılmaya devam edilmesi de bunun en açık örneğidir.

bu kadar dikkat ve özenime rağmen bu hususun böylece gündeme getirilmiş olması üzücüdür.