Kiracılara İyi Haber: Kira Koruması Geliyor!

Fahiş kira artışlarına karşı alınan önlemler devreye giriyor: Yüzde 25 sınırı uzatılıp, cezalar ağırlaştırılacak.

Kiracılara İyi Haber: Kira Koruması Geliyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesi taahhütleri gerçekleşiyor: Fahiş kira artışlarına karşı kiracılara koruma sağlanacak. Yüzde 25 sınırı uzatılacak ve ağır cezalar verilecek. İşte fahiş kiraya karşı alınacak önlemler...

Kiracıların en çok şikayet ettiği konulardan biri olan yüksek kira sorununa çözüm getiriliyor. Çevre, Adalet, Ticaret bakanlıkları ve ilgili kurumlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sık sık vurguladığı fahiş kira artışlarına karşı çok yönlü bir çalışma yürütüyor.

Konutlardaki kira artış oranlarını sınırlayan yüzde 25 kuralı, 11 Haziran 2002 - 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen kira dönemleri için geçerli olacak. Temmuz ayında ise yüzde 25 sınırlaması yeniden uzatılacak. Fahiş kira artışı yapan ev sahipleri hapis cezaları ve para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

MEMURLARA KİRA DESTEĞİ

Yeni dönemde, büyükşehirlerdeki memurlar için il ve ilçe bazında kira katkısı sağlanması için kapsamlı bir çalışma yapılıyor. Bu destekten, kamuda kadrolu, sözleşmeli memur ve kamu işçilerinin yararlanması planlanıyor.