Kazakistan’dan Putin’e Rest

Ukrayna'ya karşı savaşta Kazakistan'dan asker göndermesini talep eden Rusya’ya ret yanıtı geldi.

Kazakistan’dan Putin’e Rest

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş 3. gününde ağır saldırı ve çatışmalarla devam ediyor.

Putin ise Ukrayna'daki direnişi kırmak için Ukrayna'nın tüm sınırlarına yığınak yapan Putin, bir taraftan da bölgedeki ülkelerin desteğini almak istiyor. NBC News televizyonunun haberine göre, Kazakistan'dan asker desteği isteyen Putin'in bu isteği Kazakistan lideri Tokayev tarafından reddedildi.

‘’Rusya, Kazakistan'ı da bu savaşa dahil etmek istiyor’’

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar önceki gün yaptığı bir açıklamada, Rusya'nın Kazakistan'ın desteğini almak istediğini belirtip şunları söylemişti: "Ukrayna'da yaşayan tüm halkları, Rus halkları da dahil olmak üzere şu anda bu savaştan zarar görüyor. Bu Ukrayna'ya yapılan bir savaş değildir, bu 3. Dünya Savaşı'dır. Rusya, Kazakistan'ı da bu savaşa dahil etmek istiyor. Bu savaşın başka ülkelere yayılması ve genişlememesi size ve tüm dünyaya bağlı. Yüzyıllardır komşularına işkence ettiler, topraklarını işgal ettiler biz de şimdi onlara karşı koyuyor ve cevap veriyoruz."

Kazakistan halkı savaşa karşı imza kampanyası başlattı

Öte yandan Kazakistan'da halk da Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesine tepkili. Ülkede savaşa son verilmesine ilişkin imza kampanyası başlatıldı. Yerel medyada çıkan haberlere göre, ülkenin insan hakları ve ifade özgürlüğü alanında faaliyet gösteren sivil kuruluş üyeleri tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde yapılan açıklamada, "Biz Kazakistan halkı, işgale ve bağımsız devletlerin toprak bütünlüğü ihlallerine karşıyız." denildi.