Kanal İstanbul İyi mi Kötü mü?

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ bir son dakika açıklamasında bulundu ve Kanal İstanbul projesi ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

Kanal İstanbul İyi mi Kötü mü?

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ bir son dakika açıklamasında bulundu ve Kanal İstanbul projesi ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

20 Aralık 2019 Cuma 19:08
Kanal İstanbul İyi mi Kötü mü?

Kanal İstanbul hakkında dikkat çeken açıklama.

Genelkurmay 26. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, önemli açıklamalarda bulundu. Habertürk ekranlarında Mehmet Akir Ersoy 'un sunumu ile yayımlanan  'Nedir Ne Değildir' adlı programa konuk olan  İlker Başbuğ, son günlerin tartışmalı konusu olan Kanal İstanbul projesi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu ve söz konusu projenin hayata geçirilmesi halinde, Trakya bölgesinin savunmasının zayıflayacağını söyledi.

MÖNTRÖ NASIL RİSKE GİRER

Kanal İstanbul 'un yapımıın Möntrö Boğazlar Sözleşmesine etkisini açıklayan Başbuğ, "Montrö’yü nasıl riske eder? Montrö’nün son iki maddesi 28 ve 29. maddesi. 28. maddesi Montrö’nün tamamen ortadan kaldırılması ve durdurulmasıyla ilgili. Bazı maddelerin değiştirilmesiyle ilgili de 29. madde. Uluslararası hukukta bir kural var, koşullarda değişiklik olması." dedi ve şöyle devam etti:

"Siz Kanal İstanbul’u yaptığınız zaman koşullarda bir değişiklik yaratıyorsunuz. Montrö’nün dışında ayrı bir yapılanma. Koşullarda değişiklik olması durumunda taraflar bu anlaşmaya son verme ya da uygulamayı durdurma hakkına sahip. İlgili yerlere müracat edecekler. Diyecekler ki, ‘Kanal İstanbul koşullarda değişiklik yarattı’. O zaman Montrö’yü kaldıralım, yeni bir sistem belki. O zaman haydi yeni bir konferans. Daha kötüsünü de yaratabilir. Koşullarda önemli bir değişiklik oluyor."

SALDIRI OLURSA TRAKYAYI NEREDEN SAVUNACAĞIZ..

Trakya 'nın proje ile ikiye bölüneceğini söyleyen Başbuğ, "Türkiye’ye olacak bir saldırı. Ben devlet adamı olarak olabilecek gibi düşünmem lazım. Olabileceğine yönelik senaryoları hazırlamam lazım. Bir saldırı olursa ben Trakya’yı nereden savunacağım? Mümkün olduğu kadar en ileriden savunacağım." dedi ve sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Kanal İstanbul olursa Trakya ikiye bölünüyor. Bu Trakya’yı en ileride savunma yapacak birlikleri olumsuz etkiler yapar. Anadolu’dan gelecek veya Kanal’ın doğusundan gelecek lojistik akışlar. Takviye kuvvetleri. Ankara’daki birliği gerekirse Trakya’ya getireceksiniz. Trakya’da nereden geçeceğiz? Bunlar düşman atışlara, tahriplere hassas mı? Düşman ilk önce oraları tahrip edecek sizin lojistik akışınızı engellemeye çalışacak. Biz Trakya’yı en ileriden savunacağız. Kanal İstanbul’la Trakya’yı bölüyorsunuz. Geriden gelecek hareketleri engelliyorsunuz. Bu doğru bir şey değil."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Burak 2019-12-21 06:48:44

Vay arkadaş nerden nereye bağlayacağını bilememiş onun bunun adamı olmana gerek yok hele birilerinin emriyle böyle konuşmana hiç gerek yok vatandaş bunları yemez sana inansa inansa proje adamı kemal inanır birde selahattin