İzmir Ekonomi Üniversitesi Yeni Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar Kimdir? Nerelidir?

Son dakika haberi: Prof. Dr. Murat Aşkar İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü olarak atandı. Peki Murat Aşkar kimdir , nerelidir?

İzmir Ekonomi Üniversitesi Yeni Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar Kimdir? Nerelidir?

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Murat Aşkar atandı.

Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr .Murat Aşkar 'ın atamasının yapıldığı bildirildi.

PROF. DR. MURAT AŞKAR KİMDİR?

20 Eylül 1952 de Ankara'da dünyaya gelen Aşkar, İlk, orta ve lise öğrenimlerini Ankara'da tamamladı ve 1974 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü tamamladı.  Aynı bölümde 1976 yılında yüksek lisans yapan Aşkar, 1981 yılında doktora çalışmalarını tamamladı. 

1974 senesinde  ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde Asistan olarak göreve başlayan Aşkar, 1978 yılında Öğretim Görevlisi, 1981 yılında Yardımcı Doçent, 1984 yılında Doçent oldu. Kasım 1991 de Profesör olan Aşkar, 2010 yılı Eylül ayında İzmir Ekonomi Üniversitesinde görev yapmaktadır. 

Dr. Aşkar üniversitedeki görevine ek olarak 1985 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumuna bağlı Ankara Elektronik Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünde Elektronik Bölüm Başkanı olarak çalışmaya başladı ve daha sonra 1988 yılında bu Enstitü’nün Müdürlüğüne getirildi. 1988-1989 yıllarında TRT Stüdyolar Dairesi Başkanlığı görevinde bulundu. 1995-2002 yılları arasında TÜBİTAK-ODTÜ Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (BİLTEN) Müdürlüğünü yürüttü. 2002-2003 arasında TÜBİTAK’ta Başkan Danışmanı olarak görev yaptı ve TUBİTAK Elektrik, Elektronik, Enformasyon Araştırma Grubu Sekreterliğini yürüttü. 

Eylül 1987-Mart 1988 arasında Kaliforniya Üniversitesi, Irvine Kampusunda Radyoloji Bölümünde görüntü işleme konusunda akademik çalışmalar yaptı. Ocak 1990-Temmuz 1990 arasında Polly Peck International Plc – Londra’da danışman olarak çalıştı. 

Dr. Aşkar Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen birçok projeye imzasını attı. 1978 yılında HAVELSAN’ın kuruluş fizibilitesini hazırlayan ekip içinde yer aldı. 1984 yılında Türkiye’deki ilk Tümdevre Tasarım Merkezini Prof. Dr. Abdullah Atalar ile kurdu. İlk defa bir kamu araştırma Enstitüsünün ISO 9001 Kalite Belgesi almasını sağladı. Müdürlüğünü yürüttüğü TUBİTAK-BİLTEN Enstitüsü 2000 yılında ISO 9001 Kalite Belgesi aldı. İlk bilgi toplumu strateji belgesinin hazırlandığı Türkiye Ulusal Enformasyon Altyapısı Ana Planı (TUENA) projesinin Direktörlüğünü yaptı. Türk Mühendislerinin de yapımına katkıda bulunduğu Temmuz 2003 de uzaya atılan ilk alçak gözlem uydusu BİLSAT’ın mimarı oldu. 

1996-2002 yılları arasında OECD bünyesinde bulunan Enformasyon, Bilgisayar ve Haberleşme Politikaları komitesinde Türk Delegasyonunda görev yaptı. 2000-2004 yılları arasında TRT Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Bu dönemde Asya Pasifik Yayın Birliği (ABU) toplantılarında TRT’yi temsil etti, ABU Stratejik Planlama Komitesi üyeliğinde bulundu. 2006-2011 yılları arasında Türkiye Bilişim Derneğinde II. Başkan olarak görev yaptı. 

Dr. Aşkar'a 1987 yılında TÜBİTAK Bilim Teşvik ödülü aldı. 1990 yılında PTT tarafından Prof. Dr. Abdullah Atalar ve Prof. Dr. Yalçın Tanık ile birlikte Yurtiçi Bilim Ödülünde 3.lük derecesine layık görüldü. 

İletişim Dizgeleri ve İletişim Kuramı adlı ders kitaplarında Prof. Dr. Haluk Derin ile ortak yazar olan Prof. Dr. Murat Aşkar evli olup iki çocuğu bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.