İşte Kanlı Ay Tutulmasının Başlama Saati

Bu akşam dünya, önemli bir gök olayına şahit olacak. Dünya ay ile güneş arasına girecek ve kanlı ay tutulması yaşanacak.

İşte Kanlı Ay Tutulmasının Başlama Saati

Buakşam çok önemli ve özel bir doğa olayı meydana gelecek.

Tümn dünyadan izlenebilecek olan doğa olayında, son yılların en uzun kanlı ay tutulması yaşanacak. Bu akşam dünya güneş ile ay arasına girecek ve atmosferde bulunan partiküller ise Ay'a en yakın noktaya çıkacak ve hem ay tutulması yaşanırken hem de ay kıpkırmızı bir hal alacak. Öte yandna ay ile Mars aynı hizada olacak.

TUTULMA SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

Kanlı ay tutulması bu akşam gerçekleşecek ve Türkiye'den de izlenebilecek. Afrika'nın doğu bölgelerinde bulunan ülkeler ile Ortadoğu'daki ülkelerden rahat bir şekilde izlenebilecek olan bu eşsiz doğa olayı, Türkiye'nin tamamında da izlenebilecek. Ancak bu doğa olayı, Türkiye'nin Doğu ile Güneydoğru bölgelerinde daha iyi izlenebilecek. Tutulma çıplak gözle izlenebileceği gibi teleskop ile de izlenecek. Bu akşam saat 22,30'da başlayacak olan kanlı ay tutulması saatler Milanobet 00,13'ü gösterdiğinde sona erecek.

TUTULMA İLE BİRLİKTE FELAKET SENARYOLARI ART ARDA GELDİ

Dünyaca tanınan Hollandalı deprem araştırmacısı Frank Hoogerbeets, kişisel sitesinde bu tutulmanın Dünya üzerinde bulunan tektonik plakaları da harekete geçireceğini söyledi. Bu hareketlenmelerle birlikte dünyada bazı bölgelerde 6 ile 8 oranında depremler meydana gelebileceği iddia ediliyor. 

KANLI AY TUTULMASI NASIL OLUR , NEDİR?

Ay, kendi ekseninde hareketini sürdürürken zaman  zaman dünyanın gölgesine girer. Yani dünya güneş ile ay arasına girer ve aya giden ışıklar engellenir.  Ayın saatteki hızı ortalama olarak 3456 km'dir. Bu nedenle ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile 1 saat aralığında sürer.

Bu akşam saat 22,30'da başlayaacak kanlı tutulmayı açık alanlarda ve yüksek yerlerde izleyebilirsiniz.

Kamubulteni.com  | Ankara