İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Göçmenlere Biber Gazı Sıkanlar Ahlaktan Bahsedemez

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yunanistan sınırını geçmeye çalışan göçmenlere yönelik sert müdahalelerini sürdüren Yunan hükümetine tepki gösterdi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Göçmenlere Biber Gazı Sıkanlar Ahlaktan Bahsedemez

Yunanistan'ın mültecilere karşı korkunç davrandığı ve daha sonra suçu Türkiye'ye atmaya kalkıştığını söyleyen İletişim Başkanı, "Yunanistan mültecilere korkunç bir şekilde davranıyor ve sonra da dönüp suçu Türkiye’ye atıyor. Bu, yıllardır alıştığımız türde bir çifte standart ve ikiyüzlülüktür. Geçici koruma statüsünü askıya alan ve göçmenlere biber gazı sıkan bir ülke, ahlaktan bahsedemez" dedi.

MÜLTECİ İSTİLASINA UĞRAMAMAK İÇİN YUNANİSTAN'I CEPHE GİBİ GÖRÜYORLAR

AB'nin, Avrupa'nın mülteci istilasına uğramaması için yeni cephe gözüyle baktığı Yunanistan'a yardım etmeye çalıştığını söyleyen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı, AB'nin şimdiye kadar Suriye'deki krizde üzerine düşen görevleri yerine getirmediğini , finansman, vize serbestisi ve diğer bir çok konuda sınıfta kaldığını söyledi.

AB'NİN TEK DERDİ GÖÇ

İletişim Başkanı, "AB’nin 2015 yılında Türkiye ile yapmış olduğu anlaşma da insani odaklı değil, aynı şekilde güvenlik odaklı bir zihniyete dayalı olarak mültecilerin Avrupa’ya geçişini önlemek için yapılmış bir anlaşmaydı. O zaman bile AB, finansman, vize serbestisi ve diğer birçok konuda üzerine düşen görevleri yerine getirmedi." ifadelerini kullanırken açıklamasında şu sözlere de yer verdi: Türkiye bütün yükü üstlendiğinde, Avrupa için mülteci krizi de sona ermiş oldu. Aslında kriz sona ermemiş, Türkiye’nin girişimleri sayesinde Avrupa’ya etkileri sınırlandırılmıştı. AB, her şey yolundaymış gibi davranıp, Suriye’de yaşanan insani felaketi görmezden geldi. Kaynaklarımızı, Avrupa’ya göçün önlenmesi yerine İdlib’den gelen mültecilere ve yerlerinden edilmiş insanlara çevirerek, mülteci politikamızı değiştirmemiz gerekti. Ulusal ekonomik ve askeri kaynaklarımızı bu bağlamda kullanıyoruz. AB’nin ise halen tek derdi Avrupa’ya göç.