Hak İş Başkanı'ndan Asgari Ücret Çıkışı: Ben Burada Jest Göremiyorum

Hak İş Başkanı Mahmut Arslan, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hak İş Başkanı'ndan Asgari Ücret Çıkışı: Ben Burada Jest Göremiyorum

Hak İş Başkanı Mahmut Arslan, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

29 Aralık 2019 Pazar 21:02
Hak İş Başkanı'ndan Asgari Ücret Çıkışı: Ben Burada Jest Göremiyorum

Asgari ücret tespit komisyonunun çalışmaları devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'jestimizi yaparız' sözlerini hatırlatan Hak İş Başkanı 2 bin 324 TL olarak belirlenen asgari ücrette herhangi bir jest görmediğini söyledi. TİSK'in 27. olağan Genel Kurulu'nda konuşan ve bir sonraki sene iş veren ve işçinin anlaşma sözü verdiğini söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a yanıt veren Hak İş Başkanı , enflasyonun üzerinde zam yapılmış olmasını önemsediğini fakat asgari ücrette herhangi bir jest görmediğini söyledi. Hak İş Başkanı, "Enflasyonun üzerinde zam yapılması jest ise zaten her yıl enflasyonun üzerinde belirleniyor. Bize göre jest, işçinin talebinin gerçekleşmesi olurdu." dedi.

AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI ŞUNLARI SÖYLEMİŞTİ:

Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TİSK Temas etmek istediğim, bu asgari ücreti konuşurken, ülkemizdeki iş yeri sayıları ve iş veren ölçeklerini de konuşmamız gerektiğine, buna dair gelecek sene konuşurken, bu dağılımların iş veren sayılarımızı, sigortalı sayılarımızı ne kadar etkileyebileceğini de konuşmamız gerektiğini söylüyorum. 100'ün altında çalışanı olan iş yeri sayımız %99'u temsil ediyor iş yerlerimiz. Bu sayıların dengesi asgari ücret belirlemede temel kriterlerimizden. Bu sene işçi ve işveren konfederasyonlarıyla konuştuğumuz zaman biz her zaman çözümü kolaylaştıracak bir ortamda olmayı önemsiyoruz. Fakat ben inşallah gelecek sene bu masada her iki taraf bu konuda bana söz verdi. İki taraf kendi aralarında anlaşacaklar bunun üzerinden konuşacağız. Asgari ücret devletin anlaştığı rakam değil aslında, asgari ücret iş veren ve işçinin anlaştığı bizim de kolaylaştırıcı olarak masada bulunduğumuz bir ücret seviyesi. 

HAK İŞ BAŞKANININ KONUŞMASININ TAMAMI KAMU BÜLTENİ YOUTUBE HESABINDA.

Son Güncelleme: 29.12.2019 21:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Orucreis 2019-12-29 21:34:50

Madem niye masadan kalkip gitmediniz

Avatar
Yavuz 2019-12-29 21:33:20

Asgari ücret açıklandı çalıştığım yer hemen sattığı ürünlere zam yaptı kusura bakmayın da asgari ücret artınca isverende hemen zami koyuyorsa işverenin burda kaybı yok demektir. Olan yine biz garibanlara oldu.

Avatar
Ramazan 2019-12-29 21:33:22

Zehra zümrüt bumu sızın kolaylas tirdiginiz çözüm Bı TBMM vatandaşi olarak seni aile ve sosyal yardımlaşma nin başında olmandan büyük üzüntü yaşıyorum heleki calisamayan kadınlara vereceğiniz yardımı köle gibi çalışmaya dahâ çok mecbur ettiğiniz kadınlara verdiğiniz destek bizi daha çok sarstı.

Avatar
RiNtiN 2019-12-29 21:20:43

Mesela Millettin seçtiği vekillerin maaşları konuşulurken kolaylaştırıcı olarka bi masayada oraya sizler için koymalı. İşveren ile işçinin verdiği vergileri göz önünde bulundurarak tan onlarada bi kolaylık tanınmalı.

Avatar
pus 2019-12-29 21:31:29

zaten bunlar siyasi oyun her seferinde enflasyona ezdirmicez enflasyon her sene sonu bilerek rakamlarla oynuyorlarki niye sırf yüksek zam yapılmasın aptal defiliz ınu anlıyoruz neyse budünyanın öteki tarafıda var eger imakan olupta vermiyorlarsa hesabı biz belkimsoramayız ama ALLAH C.C SORACAKTIR ZAMLARI ARTI ARTINA YAP SONRA ENFLASYON SU BU DE EZDİRMİCEZ DE ZAM YAPMA YAHU ZATEN BİZİ ENFLASYON DEGİL DEVLET YAPTIGI ZAMLARLA EZİYOR ENFLASYONA GEREK KALMADI

Avatar
Orucreis 2019-12-29 21:36:22

Madem niye masadan kalkip gitmediniz

Avatar
Abdüllatif 2019-12-29 21:27:44

Kardeşim Benim diyeceğim şu üstüne de söz bilmem Eğer bu asgari ücretleri belirleyen insan topluluğu gelsin kendi belirlediği asgari ücretle kendi geçene bilsen de görelim bakalım o zaman sağa sola muhtaç olsun da görelim kredi kartlarına dayansın da görelim öyle oradan masadan otur bir fiyat belirlemek herkesin kolayına gelir

Avatar
asgari ücret 2019-12-29 21:29:29

Allahtan kork 4 liralık jest var görmüyormusun, 2320 tl olsa iyimi olacaktı. Neyine yetmiyor 2324 tl. 4 tl lik jestimiz var avrupa bizi kıskanıyor onlarda 5 tl lik jest yapsınlar.