Flaş: İşte FETÖ'nün Kullandığı Yeni Uygulama

Terör örgütü FETÖ'ye yönelik devam eden soruşturma kapsamıNda daha önce, örgütün gaygubet evi olarak adlandırılan yerlerde yakalanan ve 15 yıla kadar hapisleri istenen karı koca için iddianame hazırlandı. Hazırlanan bu iddianamede sanıkların örgüt üyeleri ile görüşmek için ByLock ve Cacao isimli programları kullandığına yer verilirken bu programların yanı sıra "Textnow" adlı bir programın izlerine de rastlandığına yer verildi.

Flaş: İşte FETÖ'nün Kullandığı Yeni Uygulama

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen soruşturmada, örgütün Gaziantep'teki özel okullarında çalışmakta olan ve ByLock kullandıklarının tespit edilmesi ile birlikte haklarında gözaltı kararı verilen S.Ş. ile eşi N.Ş. evlerinde bulunamadı. Haklarında devam eden soruşturmada 19 Şubat günü gaygubet evinde oldukları tespit edilen çifte operasyon düzenlendi ve düzenlenen operasyonla iki örgüt üyesi yakalandı. 

7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın iddianamesi 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede çift hakkında yakalanamadıkları gerekçesiyle gözaltı kararı verildiği ve  gaygubet evinde yakalandığına yer verildi.

Öte yandan iddianamede zanlıların yakalandığı Gaziantep Şehitkamil İlçesinde bulunan gaygubet evindeki aramada üzerinde Türkçe Olimpiytları yazılı bir para ve 2 adet tablet ele geçirildiğinin belirtildiği iddianamede şu ifadelere Gorabet yer verildi:

"Cihazların Ankara'da yapılan detaylı dijital incelemelerinde tabletlerden birinde hafıza birimini baştan sona kriptolayan özel bir şifreleme yöntemi olduğu, diğer tabletin ise fabrika ayarlarına döndürüldüğü anlaşılmıştır."

YENİ HABERLEŞME PROGRAMI

İddianamede çiftin bir süre merkezdeki bir hücre evinde kaldığı ve buraya düzenlenen operasyonla yakalandığına yer verilirken , zanlıların ByLock ve Cacao programlarını kullandığı, bunun yanı sıra N.Ş isimli kişinin de telefonunda yapılan incelemede şifreli haberleşme programı olabileceği değerlendirilen "Textnow"ın izlerine rastlandığına yer verildi.

TEXTNOW NEDİR?

Telefon ile tabletlerde kullanılan bu uygulama, ücretsiz oılarak sahte telefon numarası almayı sağlıyor.

TextNow, Play Store'dan inmiyor. Sadece APK şeklinde indirilebiliyor.

Kamubulteni.com  | Ankara