Flaş Haber: Mahkumlara Af İçin Sevindiren Son Dakika Açıklaması

Son dakika haberi: Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesi hakkında bir son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklama mahkum ile mahkum yakınlarını sevindirdi. İşte detaylar.

Flaş Haber: Mahkumlara Af İçin Sevindiren Son Dakika Açıklaması

Mahkumlara af için son dakika haberi.

Uzun süredir infaz düzenlemesi bekleniyordu. Geçtiğimiz yıl çıkacağı bildirilen infaz düzenlemesi ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Mart ayında Meclis gündemine geleceği bildirilen ve kamuoyunda mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesi hakkında bugün yeni bir bilgi geldi. Habertürk 'ten Muharrem Sarıkaya bugün dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Sarıkaya kaleme aldığı yazısında MHP 'nin 5 yıllık indrim talebinin de infaz düzenlemesi kapsamına alındığını söyledi. 

MHP 'nin teklifi hakkında bilgi veren Sarıkaya, "Getirilen teklif 19 Mayıs 2018 tarihinden önce işlenen suçlarda düzenleme yapıyordu. Buna göre bazı suçlar istisnalar olmak üzere, hükümlü olanların tabi oldukları infaz hükümlerine göre, çekmeleri gereken toplam ceza süresinden 5 yıl indirilmesi hedefleniyordu. Ancak düzenlemeye hükümetin olumlu yaklaşmaması üzerine MHP lideri Bahçeli bir süre önce yaptığı açıklamada, “tekliflerini geri çektiklerini ve beklemeye aldıklarını” duyurdu." dedi. 

Bunun ardındna birinci yargı paketi meclisten geçti. Hükümet yaptığı açıklamada, infaz düzenlemesinin ikinci yargı paketi ile birlikte değerlendirileceğini , ikinci yargı paketi ile birlikte meclise ayrı bir düzenleme şeklinde geleceğini söyledi. 

MHP 'nin hazırladığı teklifin AYM 'den dönebileceği ihtimali sonrası geri çekilen teklif in yerine infaz düzenlemesi yapıldı. Sarıkaya yazısında, "Bunun için de alternatifli infaz indirimi modelleri üzerinde duruyordu; MHP’nin teklifinin ise Anayasa Mahkemesi’nden dönme ihtimalinin yüksek olduğuna inanıyordu. MHP’den gelen yaklaşım hükümet çevrelerini etkilemiş olacak ki, ikinci paket üzerindeki çalışmalar sırasında alternatif bir model olarak ittifak ortağının 5 yıllık indirimi de gündeme alınmış.

Bunun pakete nasıl eklemlenebileceği üzerinde durulmuş." dedi. 

MHP 'NİN TEKLİFİ TASARIYA EKLENECEK

Sarıkaya yazdığı haberinde, infaz düzenlemesine MHP'nin 5 yıl indirim teklifinin de ekleneceğini söyledi.

TARİH DEĞİŞECEK

5 yıllık indirimin eklenmesi sonrası tarih 19 Mayıs 2018 değil dha yakın bir tarih olacak. 

Ayrıca MHP’nin teklifinde, kadına şiddet, çocuk istismarı, uyuşturucu kaçakçılığı gibi ceza indiriminden istisna olan suçların tanımı vardı, burada da bir düzeltmeye gidilmesi hedefleniyor.

Sarıkaya, düzenlemenin son halinden MHP 'nin  memnun olduğunu ifade etti. 

Feti Yıldız ile konuştuğunu söyleyen Sarıkaya, Yıldız'ın "“Bu cezaların ağırlıklı bölümü bugün hakimlik ve savcılık mesleğinden atılanlar tarafından düzenlendi. Toplumun barışması, yaralarının sarılıp tedavi edilmesi gerekir. Uyuşturucu baronu ile torbacı Şanlıurfalı çocuğa da aynı ceza verilmemeli…” dediğini söyledi. 

Sarıkaya yazısının devamında şunları söyledi:

"Örneğin 18 ay ceza almış bir kişi, bir yıl da infaz indirimi olduğu için hiç hapishane yüzü görmeden mahkeme kapısından ayrılıyordu.

Bir başka örnek, eğer geçmişte 12 yıl hüküm almış ise 2/3’si indiğinde mahkumiyetine tabi süre 8 yıla düşüyordu.

Bir yıl da denetimli serbestlik eklendiğinde mahkumiyet 7 yıla iniyordu.

Beş yıl da blok indirimden yararlandığı takdirde bu kişinin mahkumiyet süresi 2 yıl olarak kalıyordu ki bu da infaz yasası gereği yarı açık cezaevi demekti."

İKİ FARKLI ÖNERİ VAR

"Yeni düzenleme ise iki farklı öneriyi barındırıyor; hangisinin uygulanacağına Cumhurbaşkanı karar verecek.

İlki cezaya tabi sürenin yarısını indiriyor; yani 4 yıl cezası olan bir kişi 2 yıl hapiste kalacak.

Bir diğer taslak ise kişinin cezaevinde geçireceği sürenin 1/5’ini indiriyor, buna 2 yıl da ilave denetimli serbestlik getiriyor.

Bu durumda 4 yıla hükmü olan kişi cezaevinde geçireceği süre 2 yıl yani, 24 ay iken, 4/5’ini cezaevinde geçirmek zorunda olduğu için hapiste kalacağı süre 19 aya düşüyor.

Bir başka anlatımla diyelim ki 18 ay cezaevinde geçirmesi gereken süre var, bunun 4/5’ini yatmakla yükümlü olduğu için 9 ay hapis yatacak.

Benzer şekilde 24 yıl hüküm almışsa, cezası mevcut 2/3 uygulamasındaki gibi 19,5 yıla inmeyecek, 21 yıl hapiste kalacak.

Dolayısıyla 4 yıl hapis cezası alanlar kapalı cezaevinde 3 gün “iyi hali” kaldıktan sonra açık cezaevine geçiyor, buradan da koşullu denetimli serbestlikle dışarı çıkıyordu.

Örneğin 10 yıl hapis cezası almış bir kişi de mevcut durumda bir ay kapalı cezaevi yüzü gördükten sonra, açık cezaevine geçiyordu.

Yeni uygulama ise bu durumları ortadan kaldırıyor, hiç cezaevi yüzü görmeden kimseyi bırakmıyor, muhakkak hapishane ile tanıştırıyor.

Peki sizce bu düzenleme makul mu? 5 yıl indirim gelmeli mi? Nasıl değişiklik olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Af bekleyen kadın erkekler bu adreste: Bilgi alış verişi için  TIKLA KATIL

AF HABERLERİ İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA
Kaynak: https://www.haberturk.com/yazarlar/muharrem-sarikaya/2608782-mhpnin-5-yillik-indirimi-de-pakette