Fahrettin Yokuş'un Doğu Türkistan Girişimleri Sonuç Vermeye Başlıyor

İYİ Partili Fahrettin Yokuş'un Doğu Türkistan çağrısı yanıt buldu. AK Parti'li Komisyon başkanı Uslu güzel haberleri verdi.Türkiye Büyük Millet Meclisi insan Hakları İnceleme Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu'nda Doğu Türkistan'da yaşanan zulüm ve soydaşlarımızın Türkiye'deki barınma haklarına ilişkin konular gündeme geldi.

Fahrettin Yokuş'un Doğu Türkistan Girişimleri Sonuç Vermeye Başlıyor

İYİ Partili Fahrettin Yokuş'un Doğu Türkistan çağrısı yanıt buldu. AK Parti'li Komisyon başkanı Uslu güzel haberleri verdi.Türkiye Büyük Millet Meclisi insan Hakları İnceleme Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu'nda Doğu Türkistan'da yaşanan zulüm ve soydaşlarımızın Türkiye'deki barınma haklarına ilişkin konular gündeme geldi.

26 Aralık 2018 Çarşamba 12:01
Fahrettin Yokuş'un Doğu Türkistan Girişimleri Sonuç Vermeye Başlıyor

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman Türk soydaşlarımızın Çin'de yalnız bırakılmaması gerektiğini, Türkiye'ye gelen soydaşlarımıza da insanca muamele edilmesini, Suriyelilere gösterilen misafirperverliğin kendi soydaşlarımız için de gösterilmesinin önemine dikkat çekmişti.

YOKUŞ'UN DOĞU TÜRKİSTAN GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERMEYE BAŞLADI

Fahrettin Yokuş'un girişimleri neticesinde bugünkü alt komisyon toplantısından Doğu Türkistan meselesine ilişkin önemli kararlar alındı. Komisyon Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Uslu, komisyonun bundan sonraki süreçte havalimanında tutsak halde bulunan Doğu Türkistanlı soydaşlarımız ve Çin'deki zulümden kaçarak Türkiyeye sığınan diğer soydaşlarımızın durumunun gözden geçirilmesi, bunlarla ilgili çalışmaların hızlandırılacağını açıkladı.

DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİNİN ÜZERİNE DURULACAK SÖZÜ

Komisyon Başkanı Uslu, "Bundan sonraki çalışmamız Doğu Türkistan'dan Türk soyluların Türkiye'ye geliş süreci olsun. Havalimanında bekleyenler olduğu söylendi, bunla ilgili İçişleri Bakanlığımızdan cevap bekleyelim. Tabi önemli, dünyanın neresinde olursa olsun, hangi statü, hangi din, hangi meşrepten olursa olsun hakikaten insanlar zulüm altındaysa başka ülkelere sığınmak zorundaysa bu önemli konu. İnsan hakkı konusu. Bunları incelemek komisyonumuzun görevi . Türkiye olarak dünyada en çok sığınmacı barındıran ülkeyiz. Farklı din, milletten insanlar var. Hepsine kapımızı aşmış durumdayız. 2013 yılında yabancılarda uluslarası koruma kanunu çıkardı meclisimiz, bu kanun çok önemli bir kanun. Onunla beraber Göç İdaresi Genel Müdürlüğü kuruldu. Bizde o sürece komisyon olarak ne kadar destek verebilirsek o kadar iyidir diye düşünüyorum." dedi.

TBMM'DE GÜNDEME GELMİŞTİ!

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri devam ederken, sık sık Doğu Türkistan meselesine dikkat çekmiş, bununla ilgili hükümeti harekete geçmeye davet etmişti. 

YOKUŞ NE DEMİŞTİ?

FAHRETTİN YOKUŞ'UN TBMM GENEL KURULU'NDAKİ DOĞU TÜRKİSTAN KONUŞMASI

Çin devletinin Doğu Türkistan Türklerine yapmış olduğu zulmü anlatacağım. Çin devleti 2014 Mayısında Doğu Türkistan'da "Terörist Şiddete Darbe Vur" kampanyası başlatarak Doğu Türkistan Türklerine katliama girişmiştir. O tarihten bugüne kadar, şiddet artarak devam etmektedir. Bu bir asimilasyon projesidir. Şu anda 3 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı Uygur, Kazak Türkü Çin'de "eğitim kampları" adı verilen zulüm kamplarında inim inim inlemektedirler. Bu kamplarda her gün onlarca Türk, Müslüman şehit olmaktadır. Bu kamplara Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin, İnsan Hakları Örgütü temsilcilerinin ve medya mensuplarının girmesi yasaktır. Doğu Türkistan'ın Hotan ve Kaşgar illerinde yaşayan halkın yarıdan fazlası maalesef ya tutuklu ya da bu eğitim kamplarında gözetim altındalar. Daha üzücü olanı, Doğu Türkistan'da yaşayan Türklerin ülke dışında yaşayan akrabalarının olması suç sayılıyor. Özellikle Çin'in belirlemiş olduğu 26 devlette yaşayan Çin'den ayrılmış göçmen Uygur Türkleri akrabaları olduğu gerekçesiyle Çin'de gözetim altında tutuluyor. Bu ülkelerin başında da Türkiye, Malezya, Endonezya gibi Uygur Türklerinin yaşadığı devletler vardır.

Değerli milletvekilleri, Çin'de Uygur Türk'ü kardeşlerimizin tamamına sorunlu fikri olan insanlar muamelesi yapılıyor. Han Çinlisi olmayan Müslümanlar ister Uygur ister Kazak Türk'ü kimliği taşısın hepsine terörist muamelesi yapılıyor.

Değerli milletvekilleri, İnsan Hakları İzleme Örgütünün Eylül 2018 yılında Doğu Türkistan'daki ölüm kamplarıyla ilgili raporunda Çin'in insanlık dışı zulmünü bütün çıplaklığıyla ortaya koymuş, başta Türkiye olmak üzere Doğu Türkistanlı Türklerin yakınlarının yaşadığı 26 ülkeye bazı önerilerde bulunmuştur. İnsan Hakları İzleme Örgütü Türk Hükûmetine şu önerilerde bulunmuştur: Türkiye'deki Uygur sığınmacıları geri göndermeyin, kısa süreli oturma izinlerini uzun süreli hâle getirin. Çocuk sığınmacılar varsa onlara eğitim imkânı sağlayın. Kesinlikle bu Çin'den göçen Uygurları geri göndermeyin çünkü Çin'e dönenler doğruca zulüm kamplarına gönderilmektedir.

Diğer yandan, Kanada'nın başını çektiği Fransa, Almanya, İsviçre, Hollanda, Avusturya, Finlandiya ve İsveç gibi Avrupa ülkelerinin Çin'de bulunan toplam 15 büyükelçisi Çin Hükûmetine bir mektup yazar. Bu mektupta Uygur Türklerine bu kamplarda yapılan zulümlerin kaldırılmasını, bu kampların dağıtılmasını talep ederler ama Çin Hükûmeti bu açık talebe de maalesef karşılık vermez.

Değerli milletvekilleri, şimdi, buradan soruyorum: Allah aşkına 15 batılı ülke ve Kanada Çin'de zulüm gören Doğu Türkistan Türkleri için mektup yazıp zulmün hesabını sorarken Türk Hükûmeti nerede? Hele hele o dünya lideri Genel Başkan, AK PARTİ Genel Başkanı, o nerede? Hani nerede kardeşim?

Son Güncelleme: 26.12.2018 15:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.