Erdoğan'dan Atamalar Hakkında Kritik Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika ziyareti öncesi bir basın toplantısı düzenledi ve atamalar ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan Atamalar Hakkında Kritik Açıklama

BRICS zirvesine katılmak için Güney Afrika’ya gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin konulara değinirken bürokratların atamalarına da değindi ve bu atamalar konusunda kritik bir açıklamada bulundu.

Ankara Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısını Suriye'deki son durumu değerlendiren Cumhurbşakanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Suriye'deki gelişmeler gerek Tel Rıfat olsun gerek Münbiç olsun bunlar istenilen istikamette gelişmiyor. şu an için istenilen istikamette yerler Afrin Cerablus...Bazı görüşmeleri Tel Rıfat konusunda da yaptık. Dara konusu var. en sıkıntılı olaylardan bir tanesi. İdlib konus var bunu tekrar ele alacağız."

AMERİKA'NIN S 400'LERLE İLGİLİ AMBARGO ÇALIŞMALARI

Türkiye Rusya ile S 400 hava savunma sistemleri konusunda mutabakata vardı ve teslimat bekleniyor. Türkiye'nin S 400 alması en çok ABD'nin tepkisine neden oldu. Art arda yaplan açıklamaların ardından son bir açıklama da dün geldi ve Makrobet sürecin devam etmesi durumunda ABD'nin Türkiye'ye ambargo uygulayacağına yer verildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ABD nasıl bir stratejik model ortağımız ise bizim dünyada diğer ortaklarımızla olan ilişkilerimizde onlarla olan ilişkiyi kesmek bizim ülkeler arasındaki bağımsızlık anlayışımzla ters düşer. O ülkelerden öyle ürünler alıyoruz ki almazsak benim ülkemi kışın kim ısıtacak. Sayın başkan bu konularda iyi bir duruş sergilemiştir. Bunun devam edeceğini zannediyorum. Temenni ederim ki yanlış adımlar atılmamış olsun."

YENİ ATAMALARDA SON DURUM ve YENİ GELİŞMELER

Yenü hükümet sistemine geçilmesi ile birlikte bürokraside de önemli değişiklikler yapılıyor. Kritik atamalar her gün açıklanırken basın mensuğları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a atamaların ne zaman sona ereceğini sördu. Erdoğan bu suruya şu şekilde cevap verdi:

"Biraz merak etmenizde fayda var. Bak çalışıyoruz. Bütün kurum kuruluşlar ofisler kimleri nereye atayalım bununla ilgili birçok arkadaşlarımızın ismi üzerinde görüş birliğine vardığımız gibi kendileriyle de görüşmek suretiyle de isimler olacaktır. Fazla uzun sürmez. 10-15 gün içinde bu yapılanmayı tamamlarız. Bu sistemde bu işin nihai noktası yoktur. Atanmış olan da her an görevden alınabilir. Biz burada başarıyı öne alıyoruz. Başarılı olmaya mahkumuz. Başarılı olacağız işin olmazsa olmazı budur."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA