Erdoğan: Sığınmacılar İçin 37,5 Milyon Dolar Harcadık

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan 'dan Kahramanmaraş 'ta mülteci açıklaması geldi.

Erdoğan: Sığınmacılar İçin 37,5 Milyon Dolar Harcadık

Erdoğan 'dan Kahramanmaraş'ta mülteci açıklaması.

Seçim turlarına başlayan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş 'ta halka hitap etti. Kahramanmaraş'ta halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Elim bir kazada hayatını kaybeden değerli kardeşim Muhsin Yazıcıoğlu'nu rahmetle yad ediyorum. Maraş, hep yaptığı gibi inşallah 31 Mart'ta milli iradeye de sahip çıkacak." ifadelerini kullandı.

PROJELER

Kahramanmaraş 'ta devam eden projelere değinen Erdoğan, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Kahramanmaraş içinde bir millet bahçemiz var. Toplam bir milyon metrekarelik alana yapılacak millet bahçemizin proje çalışmaları devam ediyor.

Kahramanmaraş'ta 3270 konut projesini hayata geçirdik.

Kahramanmaraş'ı hızlı trenle buluşturuyoruz. Nurdağı'ndan geçen Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattından Gaziantep'e bağlantı yapıyoruz. Proje çalışmaları devam ediyor.

Yıllık 2 milyon kapasiteli yeni bir terminal binası inşa ettik. Cek, cak ile konuşmuyorum bak, yaptık diyorum

İngiltere'de ne kadar Kahramanmaraşlı yaşıyor. 100 bin civarındaki Maraşlı ile ihracatçılarımız herhalde bu habere çok sevinecek.

Maraşlı işadamlarımıza, girişimcilerimize yaklaşık 3 katrilyon tutarında yatırım teşviki verdik.

Sizlere bir müjde vermek istiyorum. Maraş'a ıslah organize bölgesi oluşturarak imar planı öncesi kurulan sanayi tesislerinin altyapı sorunlarını çözüyoruz

36 bin kişilik ilave istihdam oluşturduk

Maraş EXPO 2023'e hazırlanıyor dimi? Şehrimiz 2023'te bir çok ülkenin katıldığı 750 bin km karelik EXPO etkinliğine 6 ay boyunca ev sahipliği yapacak.

Kahramanmaraş'ın içme suyu sorununu çözdük."

SIĞINMACILAR İÇİN 37,5 MİLYAR DOLAR HARCADIK

Erdoğan açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Ülkemizdeki sığınmacılar için bugüne kadar kullandığımız kaynak 37.5 milyar dolardır. Şayet bugün Avrupa halkları kendi toprakları sayesinde huzur içinde yaşıyorsa Türkiye'nin fedakarlığı sayesindedir. Biz de bunu ilanihaye yapacak değiliz. Bugün Suriye topraklarından kaçanların geri döndükleri yegane yerler Türkiye'nin güvenli hale getirdiği, yerlerdir. Afrin'dir, Cerablus'dur.

Biz diyoruz gelin İdlib bölgesini güvenli hale getirelim. En az yarım milyon Suriyeli geri dönmek için Türkiye'nin bölgeyi güvenli hale getirmesini bekliyor. Avrupa ve ABD başta olmak üzere dünyaya sesleniyorum gelin Türkiye'nin bu çabasına destek olun.

Terör örgütleri Suriye sınırımızın öte tarafında havanla saldırmaya başladıklarında biz yanımızda kimseyi bulamadık. Güya müttefikimiz olanlar bırakın destek vermeyi ülkemizdeki hava savunma sistemlerini söküp götürdüler."

Kamubulteni.com  | Ankara