Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 'Koronavirüs Dolandırıcıları' Uyarısı

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde vatandaşların 'Pandemi döneminde sosyal destek ödemesi' vb. içerikli kısa mesajlarla karşı karşıya kaldığı , bu yolla vatandaşların kimlik ve kredi kartı bilgilerinin ele geçirildiği belirtilirken, vatandaşların telefon ve elekronik postalarına kaynağı bilinmeyen yerlerden gelen sms ve elektronik iletilere karşı dikkatli ve tedbirli olması gerektiği kaydedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 'Koronavirüs Dolandırıcıları' Uyarısı

EGM'nin resmi sayfasından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

Covid-19 pandemi süreciyle birlikte vatandaşlarımızın telefonlarına veya elektronik postalarına kayıtlı olmayan numaralar ve mail adresleri üzerinden “Pandemi Döneminde Sosyal Destek Ödemesi” vb. içerikli dolandırıcılık amaçlı gelen mesajlarda artış olduğu görülmüştür.

Vatandaşlarımızın telefonlarına veya elektronik postalarına gelen bu tarz mesajların içeriğindeki linklere tıklanması halinde telefon veya bilgisayarlarındaki bilgiler şüpheliler tarafından ele geçirilmekte ve vatandaşlarımızın maddi/manevi zarara uğrama riski oluşmaktadır.

Dolandırıcılık olaylarının mağduru olunmaması için kaynağı belli olmayan elektronik posta veya kısa mesaj içeriklerine itibar edilmemelidir.

Türk Polis Teşkilatı olarak ülkemizin huzur ve güvenliği için suç ve suçlularla mücadelemizi her alanda sürdürdüğümüz gibi sanal ortamda da sürdürmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.