Emlak Sektöründe Ayakçılar Büyük Sorun Yaratıyor!

Trabzon'da emlak sektöründe faaliyet gösteren Ayhan Taflan, yüksek fiyatlarla mağdur olan tüketicilere ve haksız kazanç elde eden emek hırsızlarına karşı uyarıyor.

Emlak Sektöründe Ayakçılar Büyük Sorun Yaratıyor!

Gayrimenkul alacak olan yatırımcılara, simsarlar ve ayakçılar tarafından verilen yüksek fiyatlar, Trabzon'da hem bölge insanına olumsuz yansımakta hem de konut alımlarını zorlaştırmaktadır," diyen Ayhan Taflan, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Taflan ayrıca, meydan parkı, kafeler ve şehirdeki diğer yerlerde etkinlik gösteren ve hiçbir yetki ve mükellefiyeti olmayan emek hırsızlarına vatandaşların ve emlak sektöründe faaliyet gösteren meslektaşların itibar etmemelerini ve tüketicilerin mağdur olmamalarını dilediklerini belirtti.

"Konut almak zor olsa da inşaat ve emlak sektöründe hareketlilik başlamış durumda," diyen Taflan, tüketicilerin fahiş fiyat uygulamalarının konut alımlarını zorlaştırdığını ve yatırımcılara verilen yüksek fiyatların bölge insanına da yansıdığını ifade etti. Ayrıca, yetkisiz tercümanların da artış gösterdiğine dikkat çekerek, Arap kökenli öğrenciler, otel personelleri, tur şirketlerinin tercümanları ve yetkisiz kişilerin inşaat firmaları ve gayrimenkul sahipleriyle iş birliği yaparak yabancı ve yerli müşterileri olumsuz etkileyen tekliflerde bulunduğunu söyledi. Bu durumun emlak sektöründe faaliyet gösteren mükellef esnafı mağdur ettiğini ve mesleğin itibarını zedelediğini belirtti. Taflan, ilgili kurumların mükellef esnafın ve tüketicinin haklarını koruma ve kayıt dışı çalışan ayakçıların önüne geçme görevlerini yerine getirmelerini talep etti.

Taflan ayrıca, Trabzon'da yer alan ayakçıların kim olduklarının ve ne yaptıklarının bilinmediğini ifade ederek, bazı firmaların ve satıcıların bu kişilere izin verdiğini ve onlarla çalıştığını belirtti. Ayakçı diye tabir edilen emek hırsızlarıyla iş birliği yapan emlak sektöründeki bazı meslektaşlarının olduğunu ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Taflan, vatandaşların bu kişilere güvenmemelerini, özellikle yetki belgesi olmayan ve mükellefiyeti bulunmayan kişilerle alışveriş yapmamalarını ve sosyal medyada verilen ilanlara dikkat etmelerini vurguladı. Aynı zamanda, apartman sitelerinde görev yapan site görevlilerinin emlak faaliyetlerinde bulunan kişilere müdahale etmeleri gerektiğini belirtti. Taflan, kayıt dışı çalışan ayakçıların sektöre zarar verdiğini ve vergi kaydı, meslek odası kaydı ve iş yeri açma ruhsatı olmayan kişilerin mükellef esnafın haklarını gasp ettiğini ifade etti. Bu nedenle, resmi evrak ve ön ödeme gibi şüpheli durumlarda kesinlikle işlem yapılmamasını önerdi. Yasal emlak şirketlerinden hizmet almanın önemine değinen Taflan, olumsuz bir durumda Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası'na başvurulmasını ve suç duyurusunda bulunulmasını önerdi.