El Değiştiren Twitter’a 5 Bomba Özellik Geliyor

Twitter’ı 44 Milyar dolara satın alarak yine gündeme oturan Elon Musk ile yeni güncellemeler ve yeni özellikler bekleniyor. İşte Twitter’a gelmesi beklenen 5 özellik.

El Değiştiren Twitter’a 5 Bomba Özellik Geliyor

Tesla ve SpaceX'in sahibi ve dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk, rekor fiyatla sosyal medya platformu Twitter’ın yeni sahibi oldu. 80 milyondan fazla takipçici olan ve aktif şekilde uygulamayı kullanan Musk, küçük bir hisse aldığında bile yeni değişikliklerin sinyalini vermişti.

Şimdi Twitter’ın yeni patronu olan Musk ile beraber yeni özellikler bizi bekliyor. NTV'den Ahmet Bal'ın haberine göre Elon Musk'ın Twitter'da değiştirmek istediği birçok şey bulunuyor. İşte Twitter'da yaşanması beklenen 5 önemli değişiklik.

İfade Özgürlüğü Kapsamı Genişleyecek

Elon Musk, Twitter'ı dijital bir kamusal alan olarak nitelendiriyor. Ünlü Alman sosyolog Jürgen Habermas'ın tanımıyla kamusal alan bütün fikirlerin açık bir şekilde paylaşıldığı alan anlamına geliyor. Musk, Twitter yönetiminin içerik kısıtlamalarına uzun süredir karşı çıkıyor.

Musk, Twitter için "İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital şehir meydanıdır" ifadelerini kullanıyor. Elon Musk'a göre saldırgan ama yasal sınırlar içerisinde olan paylaşımlar kaldırılmamalı. Musk, bir TED konuşmasında, "Eğer gri bölgedeyse tweet kalmalı" demişti.

Bot Hesaplar Kaldırılacak

Twitter, hashtagler üzerinden gündemin en fazla konuşulduğu sosyal platformların başında geliyor. Twitter'da top trends (TT) olmak yani kısa bir süre içerisinde en çok konuşulan konu haline gelmek etkileşimi artırıyor. Burada bot hesaplarla suni gündem yaratılması sorunu bulunuyor. Uzun yıllardır şirket bu konu üzerinde çalışsa da sorun giderek büyüyor. Otomatik sistemlerle herhangi bir konu TT haline gelebiliyor.

Musk satın alma işlemi gerçekleşmeden önce Twitter'a dair vizyonunu paylaşırken, "Öncelikli olarak spam ve bot hesapları ve bot ordularını eleyeceğim. Onlar ürünü kötüleştiriyor" demişti.

Düzenle Butonu Gelecek

Musk'ın Twitter'a dair temel taleplerinden biri edit yani düzenleme butonunun gelmesi. Şirket Musk'ın anketinden önce bu konu üzerinde çalışmaya başladığını duyurmuştu. Ancak artık Twitter bir patron şirketi ve belli konular daha öncelikli olarak ele alınacak. Düzenleme butonu birçok riski de beraberinde getiriyor.

Sistemin nasıl işleyeceğine dair Twitter mühendisleri çalışıyor. Amaç paylaşılan bir postun aldığı etkileşim kaybedilmeden içerik üzerinde düzenleme yapılmasını sağlamak. Yine bu konuda bir güvenilirlik sorunu ortaya çıkıyor. Yapılan bir paylaşımındaki metnin etkileşim aldıktan tamamen farklı bir anlama gelecek şekilde düzenlenmesi riski bulunuyor.

Algoritma Halka Açılacak

Elon Musk'ın söz konusu Twitter olduğunda bir şeffaflık takıntısı bulunuyor. Musk içeriğin nasıl düzenlendiği konusunda kamuya daha açık olmak gerektiğine inanıyor. Bu nedenle şirketin kodlarını açık kaynak olarak paylaşmayı düşünüyor. Böylece hangi paylaşımın neden sistem tarafından engellendiği ya da öne çıkarıldığı kod düzeyinde de bilinecek.

Paralı Twitter’ın Etkinliği Artacak

Twitter gelirlerinin yüzde 90'ı reklamlardan geliyor. Şirket halka açıkken hissedarların açık bir gelir baskısı yaşanıyor. Twitter geçen yıl Blue adında paralı hizmetini devreye aldı ancak reklam ana gelir kaynağı olmaya devam etti. Twitter Blue bütün ülkelere açık değil. İçerik üreticilerine ek imkanlar veriyor.

Elon Musk aylık 2.99 dolar olan bu hizmetin ucuz olması gerektiğine inanıyor. Musk ayrıca paralı Twitter kullanan herkese gerekli doğrulamaları yaptıktan sonra mavi tik de verebilir. Birçok Twitter kullanıcısı mavi tik'in önemli olduğunu düşünüyor.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /