Ekmek Krizi Sürüyor! Bakkallar Ekmek Satmamaya Başladı

Sokak aralarına kadar giren zincir marketler küçük esnafı mağdur ediyor. Ankara'da ekmek zammı geri çekilmiş, kısa süre sonra ise bakkallar ve fırından karara tepki gelmişti.

Ekmek Krizi Sürüyor! Bakkallar Ekmek Satmamaya Başladı

Ekmek zammının geri çekilmesiyle birlikte kar marjı 15 kuruşa kadar düşen küçük esnaf, ekmek satmama kararı aldı. Ankara'da bir çok bakkal artık ekmek satmayacağını söylüyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TESK Genel Başkanı Palandöken, bakkallara gelen ekmek fiyatlarının düşmesi gerektiğini, bakkalın sattığı ekmekten kar elde edemediğini, satıştan gelen paranın da poşete gittiğini söyledi.

DÖVİZ KURU BAHANE EDİLEREK UN FİYATLARI YÜZDE 60'IN ÜZERİNDE ARTTI

TESK Genel Başkanı, "Dövizdeki kuru bahane ederek unun fiyatlarını yüzde 60'ın üzerinde artıran spekülatörlere ses çıkarılmazken emeği ile çalışan bakkal ve fırıncının kar marjlarının sınırlandırılması adil değil. Mahalle esnafımız sayıları 30 bini geçen zincir marketler karşısında ayakta kalmak için mücadele edip sadece ekmek ve sigara satarak ayakta kalmaya çalışan başta bakkal ve diğer küçük esnafın korunması için acilen yeni yasal düzenleme yapılmalı. Daha önce küçük esnafı korumak için çıkarılan perekande sektörünü düzenleyen yasa yine küçük esnafı vurdu. Una, suya, elektriğe, mayaya ve yakıta yüzde 50-60 zamların yapıldığı bu ortamda ekmeğe yapılan zammın durdurulması fırıncı, bakkal ve diğer küçük esnafın gelirini kısarak vatandaşı koruma altına almak doğru bir uygulama değil. Son yapılan düzenleme ile kar marjları oldukça kısıtlanan özellikle bakkal esnafımız sattığı ürünün poşet parasını dahi kazanamaz duruma geldi. Bir ekmekte bakkal esnafının kazandığı parada artık poşete gider oldu.

KÜÇÜK ESNAF MUTLAKA KORUNMALIDIR

En küçük sokak aralarına kadar giren zincir marketlerin artık açılış ve kapanışlarına mutlaka kural konularak küçük esnaf mutlaka korunmalıdır.Bugün bir poşetin maliyeti 10-15 kuruş. Bazen de poşet yırtıldığı zaman bu bedel iki katına çıkıyor. Bakkal bir ekmek satışından bir poşet parası dahi kazanamıyor. Yeni düzenleme ile bakkalın sattığı ekmek ve sigaranın kar marjına sınır getirildi. Zincir marketler karşısında ayakta kalmaya çalışan küçük esnafın korunması gerekir. Çünkü küçüğü olmayanın büyüğü olmaz. Bu fidanlık kurutulmamalıdır.

BAKKAL ESNAFININ SATTIĞI EKMEK VE SİGARADAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

Bakkal esnafımızın sattığı sadece ekmek ve sigaradan başka bir şey değil. Bu ürünlerde de sürekli olarak kar marjları düşürülerek küçük esnaf yok ediliyor. Buna karşı esnafımızın girdileri her geçen gün artıyor. Ekmek ve sigaradan başka bir şey satamayan bakkal esnafımızın artık dayanma gücü kalmadı. Perakende sektörünün kuralları yeniden mutlaka konulmalı ve küçük esnafın yok olmasına göz yumulmamalı" dedi.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA