Dünyanın En Kısa IQ Testi-İşte 3 Zeka Sorusu

Dünyanın en kısa IQ testi ABD 'li Prof. Shane Frederick tarafından hazırlandı ve 3 soru yayımlandı. İşte en kısa IQ testindeki o 3 soru.

Dünyanın En Kısa IQ Testi-İşte 3 Zeka Sorusu

Dünyanın en kısa IQ testi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ’nde Akademisyen olarak görev yapan Prof. Shane Frederick’in geliştirdiği dünyanın en kısa IQ testinde sadece 3 soru var.

İngiliz Mirror gazetesinin aktardığı ve dünya gündeminde geniş yankı uyandıran habere göre, Bilişsel Yansıma Testi (CRT) olarak adlandırılan test 2005 yılında geliştirildiyse de internet ortamında yeni yayımlandı ve son günlerin en trend haberlerinden oldu.

IQ TESTİ SORULARI

Prof. Shane Frederick tarafından hazırlanan 3 soruluk dünyanın en kısa IQ testinde sorular şu şekilde;

1- TENİS RAKETİ İLE TOP FİYATI

Bir tenis raketi ile bir topun toplam fiyatı 1.10 dolar. Raket toptan 1 dolar daha pahalı. Topun fiyatı ne?

2- 5 MAKİNE 5 DAKİKADA..

5 adet makine 5 dakikada 5 adet alet üretiyor. 100 adet makine 100 adet aleti kaç dakikada üretir?

3- GÖLDEKİ ZAMBAK YAPRAĞI

Bir gölün yüzeyinde zambak yaprağı var ve her gün bu yaprak, bir gün önceki haline göre iki kat daha fazla alan kaplayacak şekilde büyüyor. Yaprağın gölün bütün yüzeyini kaplaması 48 gün sürüyorsa gölün yarısını kaç günde kaplar?

3 BİN KİŞİYE DENEDİ

Bilim insanı bu testi, farklı alanlardan farklı eğitim düzeyine sahip 3 bin kişide denedi. Teste tabi tutulan 3 bin kişiden sadece yüzde 17 'si tüm soruları bildi ve başarılı oldu. 

İLK BAKIŞTA BASİT GİBİ AMA..

3 sorudan oluşan dünyanın en kısa IQ testinde sorular, ilk bakışta oldukça basit gibi görünse de profesör, akla gelen ilk yanıttan vazgeçmeyi tavsiye ediyor.

VERİLEN YAYGIN CEVAPLAR

Testten geçenlerin en yaygın yanıtları 10 sent, 100 dakika ve 24 gün, ama bu yanıtlar yanlış. Doğru yanıtlar 5 sent, 5 dakika ve 47 gündür.

SİZCE CEVAPLAR NELER?

Siz de aşağıdaki yorum kısmından 1. , 2. ve 3. soruların cevaplarını yazabilisiniz.