Diyanet'ten Ramazan ve Teravih İçin Koronavirüs Kararı (Oruç-İlk Teravih Ne Zaman?)

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bir son dakika açıklamasında bulundu ve koronavirüs nedeniyle alınan tedbirlere göre ramazanda kılınacak teravih namazlarına ilişkin, "Camilerde cemaatle namaza verilen ara, ramazan ayında da dahil olmak üzere salgın tehlikesine karşı alınan tedbirler devam ettiği müddetçe uygulanacak." ifadesini kullandı. İşte detaylar.

Diyanet'ten Ramazan ve Teravih İçin Koronavirüs Kararı (Oruç-İlk  Teravih Ne Zaman?)

Son dakika : Ramazan ayı için koronavirüs kararı: Teravihler  evde kılınacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Ahaber  adlı kanala konuk olan Erbaş, Diyanet olarak koronaya karşı alınan tedbirleri duyurdu ve önemli değerlendirmelerde bulundu. Tüm İslam aleminin Berat Kandili' ni tebrik ederek sözlerine başlayan Ali Erbaş, duanın ibadetin özü olduğunu ve bu gecenin ibadet, dua ve niyazlarla değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Koronaya karşı verilen mücadeleye ve alınan tedbirlere değinen Erbaş, "Camilerde cemaatle namaza verilen ara ramazan ayında da dahil olmak üzere salgın tehlikesine karşı alınan tedbirler devam ettiği müddetçe uygulanacak. Bu süreçte evlerimizi mescit haline getirelim. İbadetlerimize riayet edelim. Evlerimizde eşimiz ve çocuklarımızla teravihlerimizi kılalım. Evde yaşayanlar içerisinden bir karantina yoksa namazlarımızı cemaatle kılalım." dedi. 

Erbaş, "Peygamber Efendimiz bu tür fırsatçıları kınıyor, lanetliyor ve haram işlediklerini söylüyor. Birtakım ürünleri stoklamak, fiyatını artırmak, insanlar kendisine mecbur kaldıklarında yüksek fiyatlarla onları satmak dinimizde yasaklanmıştır. Hiç kimsenin bu tür şeylere tevessül ve tenezzül etmemesini istirham ediyorum. Bizim milletimize bu yakışmaz. Biz yardımsever bir milletiz. Biz paylaşımcı bir milletiz. Fakir fukara, garip gureba insanlara, işini kaybeden insanlara bizim yardımcı, destek olmamız gerekiyor. Üç kuruş daha fazla kazanayım düşüncesi içerisinde tamahkarlık yapıp lütfen ahiretimizi, geleceğimizi zarara uğratmayalım." açıklamasında bulundu.

CUMA NAMAZI

Erbaş açıklamasının devamında Cuma namazının kılınmaması meselesine değindi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile telefon görüşmesi yaptığını söyleyerek, "Toplum Bilimleri Kurulu" için din psikolojisi ve din sosyolojisi alanındaki bazı uzmanların isimlerini verdiğini anlattı. 

Erbaş, "Sağlık çok önemli. Onun için biz 16 Mart itibarıyla bütün camilerimizde bu süreç bitinceye kadar cuma namazlarına ara verdik. O bir hafta içerisinde büyük bir mahzunluk yaşandı. Pek çok insanımızdan şöyle bir talep geldi, 'Hiç olmazsa temsili olarak ülkemizde bir yerde kılınsın'. Bu topraklarda asırlardan beri hiçbir zaman cuma namazının kılınmadığına şahit olunmadı. Dolayısıyla temsili olarak bir yerde cuma namazının kılındığını milletimiz görsün, televizyon ekranlarından hiç olmazsa hutbeyi dinlesin, düşüncesiyle hüsnüniyet ile başlatmış olduğumuz bir uygulamadır. Hüsnüniyetle alınmış bir karardır ve bu süreç bitinceye kadar bazı değişik camilerde yine sosyal mesafe korunarak ve tedbirler alınarak kılınacaktır." dedi.

RAMAZAN ORUCU NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2020 yılı Ramazan ayı 24 Nisan 2020 günü başlıyor. İlk teravih 23 Nisan 2020 'de.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA