Cumhurbaşkanlığı'na Fuat Oktay Vekalet Edecek! Fuat Oktay Kimdir, Nerelidir?

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ve Almanya ziyaretleri vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı'na Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay vekalet edecek.   Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay Kimdir?

Cumhurbaşkanlığı'na Fuat Oktay Vekalet Edecek! Fuat Oktay Kimdir, Nerelidir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD ve Alkmanya Federal Cumhuriyeti'ne ziyaretlerde bulunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretleri esnasında Cumhurbaşkanlığı makamına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay vekalet edecek. Fuat Oktay'ın Cumhurbaşkanlığına vekalet etmesine dair tezkere, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tezkereye göre, Erdoğan, 23 ile 29 Eylül 2018 tarihleri arasında ABD ve Almanya ziyareti esnasında Cumhurbaşkanlığı'na Anayasa'nın 106'ıncı maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay vekalet edecek. 

FUAT OKTAY KİMDİR?

1964 yılında Yozgat Çekerek’te doğdu. 1985 yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında, ABD'de otomotiv sektörünün merkezi olan Detroit'teki Wayne State Üniversitesi'nden işletme ve imalat mühendisliği alanlarında yüksek lisans, endüstri mühendisliği alanında ise doktora derecelerini aldı. ABD’de bulunduğu süre içerisinde otomotiv ve bilişim alanlarında uzmanlaştı.

2000'li yılların başında Türkiye'de yaşanan ekonomik krizde işletmeler bazında kriz yönetimi alanında uzmanlaşmasının yanı sıra Beykent Üniversitesi'nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı yaptı. Hem kamu hem de özel olmak üzere, birçok şirkete danışmanlık hizmetlerinde bulunan Fuat Oktay, bu şirketlerin bazılarında Genel Müdür, Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi.

2008-2012 yılları arasında havacılık sektöründe yoğunlaştı. Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojileri, Satış ve Pazarlamadan sahabet giriş sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüten Fuat Oktay bu dönemde THY bünyesinde çeşitli ortak girişim projelerini hayata geçirdi ve DEİK, Türk-İngiliz, Türk-Alman ve Türk- İspanyol İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Fuat Oktay, 2012 - 2016 tarihi arasında Başbakanlık AFAD Başkanlığı görevini yürüttü. Çeşitli sektörlerde uzmanlaştığı risk ve kriz yönetimi alanlarını, afet ve acil durum yönetimi konularında etkin bir şekilde uygulayarak birçok uluslararası kuruluş ile iş birliği içerisinde çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına koordine etti.

19 Haziran 2016 tarihinden itibaren Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüten Oktay, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yürütülen sürece müdahil olmuştur. Müteakip dönemde, Suriye sınırındaki terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları kapsamında kurumları arası koordinasyon görevini üstlenmiştir. Yine aynı dönemde, kamu hizmetlerinde dijital dönüşüm hamleleri gibi pek çok çalışmada yer almıştır.

Fuat Oktay, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TAI) yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir.

Çok iyi derecede İngilizce bilmekte olup 3 çocuk babasıdır.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA