Cumhurbaşkanı'ndan ABD'ye Misilleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika ABD açıklaması geldi. İçişleri ve Adalet Bakanına yaptırım uygulayan ABD'ye misilleme geldi.

Cumhurbaşkanı'ndan ABD'ye Misilleme

Son dakika açıklaması: Erdoğan'dan ABD'ye misilleme.

FETÖ'den hakkında işlem yapılan ve örgüte yardım yaptığı gerekçesiyle yargılanan ABD'li Rahip Brunson'un serbest bırakılması için çağrıda bulunan ABD, bu çağrılara rağmen FETÖ'cü rahibin serbest bırakılmaması sonrası Türkiye'ye yaptırım kararı uyguladı. İçişleri ve Adalet Bakanının ülkeye giriş çıkışları yasaklanırken mal varlıklarına da el konulduğuna yer verildi. Bu açıklamanın ardından ikili ilişkiler oldukça kötü duruma geldi.

Dışişleri bakanlıkları olumlu birer görüşme gerçekleştirdi ve sorunun çözümü için adımlar atılacağına yer verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün yaptığı açıklamada, kararından dönmeyen ABD'nin iki bakanına yaptırım uygulayacaklarını söyledi. 

Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde;

"Dış politikada son zamanlarda malum gelişmeleri sizler de takip ettiniz. ABD'nin özellikle son İzmir'deki Papaz Brunson olayı ile alakalı attığı adım bir stratejik ortağa yakışmayacak bir adımdır. ABD bu adımla birlikte aslında Türkiye'ye karşı Betgaranti ciddi bir saygısızlık yapmıştır.

ABD'Lİ İKİ BAKANA YAPTIRIM GELİYOR

Dün akşama kadar sabrettik. ben de bugün arkadaşlarıma talimatı veriyorum. ABD'nin Adalet ve İçişleri bakanlarının Türkiye'deki mal varlıklarını donduracağız.

UZAY SANAYİSİ

Uzay sanayisinde adımları natılmaya başlandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Hiçbir ülkeden insansız hava aracı alamazken biz insansız hava araçlarımızı kendimiz üretir hale geldik. Silahlı insansız hava araçlarını kendimiz üretir hale geldik. Şimdi daha ileri gidiyoruz. Daha güçlülerini üretir hale geliyoruz. Birçok alanda, savunma sanayisinde Türkiye olarak yüzde 65 ihtiyacımızı kendimiz karşılar hale geldik. Göreve geldiğimizde bu yüzde 25 idi. Daha ileri gideceğiz. Daha güçlü olacağız. Uzay sanayisinde adımlarımızı atıyoruz. Bununla da Türkiye diğer ülkelerle mücadeleyi sürdürecek."