Cumhurbaşkanı Yardımcısından Çok Konuşulacak Kerem Kınık Yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın yardımcısı Fuat Oktay´tan ortalığı karıştıracak bir Kerem Kınık yorumu geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısından Çok Konuşulacak Kerem Kınık Yorumu

Tarihe “Asrın felaketi” olarak geçen 6 Şubat depremlerinin 4. Gününde Kızılay´ın Ahbap Derneği´ne ve Türk Eczacıları Birliği'ne çadır sattığı ortaya çıkmıştı. Bu durum oldukça eleştirirken Genel Başkan Kerem Kınık'a yönelik istifa çağrıları da art arda geldi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, çadır satışına üzüldüklerini belirterek "Kızılay'ın kendi genel kurulu vardır. Orada zaten gerekli tedbirler, gereken yapılır" demekle yetindi.

Tartışmaların odağı haline gelince Kızılay Kurumu güven kaybederken kan bağışı da azalmıştı. Kan stoğunun asgari seviyenin altına gerilediğini duyuran Kızılay, bağış çağrısında bulunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kızılay'ın çadır satmasını yanlış bulduğunu söylemişti. Konuya ilişkin bir açıklama da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan geldi.

Dün akşam NTV canlı yayınına katılan Oktay, "Kızılay 155 yıllık bir kurum. Şu anda Türkiye'de genel bir konsensüs de var. Bireylerden kurumları ayrıştırmak lazım. Bu kurumların hepsi bizim. Siyasi tartışmaların malzemesi yapmamak lazım. Arzu ederdik ki bu tür tartışmalar olmasın, bu tür şeyler devreye girmesin.

Kızılay'ın kendi genel kurulu vardır, kendi yönetimini kendisi belirler. Orada zaten gerekli tedbirler, gereken yapılır. Buna tabii ki herkes üzülmüştür. Biz de üzüldük, çadır satılması olayı vesaire bu konuların gündeme gelmesi olayına ama Kızılay hepimizin kurumudur, üzerinde titrememiz lazım" dedi.