Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ardından BDDK da Fatih Portakal Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

FOX Haber Sunucusu Fatih Portakal hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından BDDK'nın da suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ardından BDDK da Fatih Portakal Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Fatih Portakal'ın 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

FOX TV Ana Haber Spikeri Fatih Portakal hakkında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından BDDK da suç duyurusunda bulundu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Twitter adlı sosyal medya platformunda 06.04.2020 tarihinde Fatih Portakal isimli şahıs tarafından yapılan paylaşımda, ülkemiz bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer verildiği görülmüştür.5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) "İtibarın korunması" başlıklı 74 üncü maddesi "5187 sayılı Basın Kanununda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri vasıtasıyla bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz." hükmünü amir olup, bu hükme aykırılığın yaptırımı ise aynı Kanunun 158 inci maddesinde "Bu Kanunun 74 üncü maddesine aykırı davrananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve bin günden ikibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Yukarıdaki fıkrada yazılı fiil neticesinde özel veya kamusal bir zarar doğarsa verilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur." şeklinde ifade edilmiştir. Bu kapsamda söz konusu şahıs hakkında Kanunun 162 nci maddesi uyarınca Kurul tarafından suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.