Cumhurbaşkanı Erdoğan Abdülhamid Han Gemisinin Görev Yerini Açıkladı

Mersin'in Taşucu Limanı'nda demirli olan Türkiye'nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak 4. Sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın görev yeri belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Abdülhamid Han Gemisinin Görev Yerini Açıkladı

Mersin'in Taşucu Limanı'nda demirli olan Türkiye'nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak 4. Sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın görev yeri belli oldu.

09 Ağustos 2022 Salı 15:52
Cumhurbaşkanı Erdoğan Abdülhamid Han Gemisinin Görev Yerini Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenlenecek törenle Abdülhamid Han’ın ilk görev yerine uğurlama törenine katıldı. Erdoğan, "Abdülhamit Han gemimizi Akdeniz'e yolcu ediyoruz" diyerek geminin görev yerini açıkladı.

Burada konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar;

"Abdülhamit Han sondaj gemimizin kıymetli personeli, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum!

Ülkemizin dördüncü sondaj gemisi Abdülhamit Han'ı görev yerine uğurlamak üzere bir aradayız. Bugün burada karşımızda duran fotoğraf Türkiye'nin son 20 yıllık serencamının adeta bir özetidir. Doğrusu ben heyecanlıyım, heyecanlı olduğum kadar da geleceğe bakışımız ve ufkumuz çok daha aydınlık. Son 20 yılda ülkemize asırlık eser ve hizmetler kazandırdık.

Sözümüzün somut örneği olan Abdülhamit Han sondaj gemimiz Türkiye'nin enerji alanındaki yeni vizyonunun da sembolüdür. Daha önce paramızla dahi yaptıramadığımız sismik araştırmaları, -bakın sondaj demiyorum- sismik araştırmaları, sondaj faaliyetlerini keşfedilen kaynakların ekonomiye kazandırılması süreçlerini artık kendi imkânlarımızla yürüttüğümüz bir döneme girdik.

Özellikle ekranları başında bizi izleyen milletime az önce bakanımızın da rakamlarıyla ifade ettiği gibi bugün Abüdlhamit Han sondaj gemimizle Türkiye farklı bir yere gelmiştir.

Türkiye'nin dünyanın önde gelen petrol ve doğal gaz sondajcılarından biri haline gelmesini sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum.

Hiç şüphesiz bugünlere bir anda gelmedik. Kolay da gelmedik. Uzunca bir süre, kimi zaman sinsi oyunlarla kimi zaman iyi niyetli ama cesaretsiz telkinlerle, kimi zaman açıkça ihanetlerle oyalandık. Vakit ve kaynak kaybettik. Ülkemizin 2023 hedeflerini belirlerken öncelikle çözmemiz gereken sorunların başında enerjideki dışa bağımlılığımızın geldiğini gördük.

Yıllarca açılıp üzeri betonla kapatılan kuyuların sebep olduğu yılgınlığı ortadan kaldırmak için kendi insan gücümüzü, kendi altyapımızla ve teknolojik araçlarımızla bu süreci yürütme kararı aldık.

4 tane sondaj gemimiz, 2 sismik araştırma gemimizle artık biz de bu alanda varız. Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Akdeniz ve Karadeniz'de sondaj çalışmalarına başladık.

(Karadeniz'de bulunan gaz rezervi) Karaya ulaştığında bu gazı kullanılabilir hale getirip sistemimize atılacak doğal gaz işleme sistemimizin temelini geçtiğimiz yıl attık. Haziran ayında da denize boru döşeme işlemine başladık. Sığ kısımlardaki boru döşeme işlemini bitirdik, derin kısımlardaki işlemin 165 kilometrelik kısmın 100 kilometresini tamamladık. Denizin 2200 metre altında yürütülen bu işlemlerle adeta su altında bir enerji üssü kuruyoruz.

Fatih gemimiz halen Türkali 10 kuyusundaki sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Yavuz gemimiz Türkali 4 kuyusundaki üst işlemleri gerçekleştiriyor. Kanuni gemimiz de Türkali 6 kuyusunun alt tamamlama işlemlerini hamdolsun bitirdi. Böylece Karadeniz gazının ilk etabı için gereken 10 kuyudaki işlemleri birer birer bitirerek buradan gelecek doğal gazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz.

Aynı anda 3 sondaj gemimizin çalıştığı bu saha dünyada üretime en hızlı hazırlanan saha olarak kayıtlara geçmiştir. Denizlerde elde ettiğimiz başarıyı karadaki keşiflerle taçlandırmak istiyoruz.

Abdülhamit Han gemimiz en son teknolojiyle teçhiz edilmiş 7. nesil diye ifade edilen bir sondaj gemisidir. Diğer 3 sondaj gemimizden daha üstün özelliklere sahip bu gemimizi ilk defa Türkiye olarak biz kullanacağız. Gemimizin sondaj hazırlıkları tüm hazırlıkları bitirildi. Abdülhamid Han'ı mavi vatana yeni sondaj noktamız Akdeniz'e yolcu ediyoruz. Gazipaşa'nın 55 kilometre açıklarındaki Yörükler 1 kuyusuna uğurlayacağız.

Yörükler 1 kuyusu Doğu Akdeniz'deki kapsamlı iş planımızın ilk adımıdır. Abdülhamit Han sondaj gemimiz de gece gündüz ter dökerek arama yapacak arkadaşlarımızla birlikte olacaktır. Gemimiz buradaki sondaj çalışmalarını bitirince durmayacak diğer kuyulara geçecek. Böylece bulana kadar aramaya devam edeceğiz.

Akdeniz'de yaptığımız sondaj çalışmaları kendi egemenlik alanımızdadır. Bunun için kimseden izin veya icazet almaya ihtiyacımız yoktur.

Abdülhamit Han gemisi çalışmalarına başladığında arkalarına aldıkları ağababalarına güvenerek bize efelik etmeye yeltenenler muhtemelen çıkacaktır. Biz onları ciddiye almayıp kendimize müsavi ve muhatap görmedikçe şımarıklıklarını artıranların sonu bir gün kafalarını duvara çarpıp kendilerine gelmek olacaktır.

Ne kuklalar ne de onların iplerini ellerinde tutanlar Akdeniz'deki hakkımız olanı almamızı engelleyemeyecekler. Gerçi Akdeniz'de Abdülhamit Han ismiyle karşılaşan birilerinin aklına önce Gazi Ethem Paşa ve Dömeke Savaşı gelecektir. Onlar anladı! Hiç değilse üzerinden henüz bir asır geçen Millî Mücadele'yi ne yaparlar? Hatırlarlar!

Ama hiç merak etmesinler! Hiç korkmasınlar! Bizim ilkemiz ne hakkımızı yedirmek ne de kimsenin hakkına göz dikmektir! Büyük ve Güçlü Türkiye vizyonu öylesine kuşatıcı ve kapsamlıdır ki her gün Ay Yıldızlı bayrağımızın korkusuyla yatıp kalkanların hezeyanlarıyla uğraşmaya vaktimiz yoktur! Biz kendi işimize bakıyoruz ve bakmaya devam edeceğiz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da kendi işimizi kendimiz göreceğiz ve kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu çabalarımıza destek verecek herkesle birlikte çalışmaya, birlikte yol almaya hazırız.

Uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış haklarımızı hariçten gazel okuyarak uydurma haritalarla yok saymak isteyenlere bu lokmanın onların boğazından geçmeyecek kadar büyük olduğunu da hatırlatmak isterim. Haklarımızı korumak için gerektiğinde dişe diş mücadele vermekten çekinmedik, çekinmeyeceğiz!

Türkiye'nin dostluğunun ve müttefikliğinin karşısında yer almaktan çok daha değerli çok daha kazançlı çok daha doğru bir yaklaşım olduğunu görmek için son dönemdeki gelişmelere bakmak yeterlidir. Bizimle birlikte yol yürüyen kazanır, bize karşı yol yürüyen ise kaybeder.

Abdülhamit Han sondaj gemimize "Yolun açık sondajın bereketli olsun" diyoruz. Gemi personelimize başarılar diliyoruz. Hepinizi bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla!

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  / 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.