Çöpe Dökülen Sebzelerle İlgili Bakanlıktan Açıklama Geldi

Ticaret Bakanlığı sosyal medyada paylaşılan sebzelerin çöpe atıldığına dair görüntüler hakkında açıklamalarda bulundu. Bakanlık görüntülerin asılsız ve eski olduğunu ifade etti.

Çöpe Dökülen Sebzelerle İlgili Bakanlıktan Açıklama Geldi

Ticaret Bakanlığı, ‘boş arazilere kuru soğan dökülmesi’ görüntülerinin sosyal medya üzerinden paylaşılmasıyla alakalı açıklama yaptı.

Bakanlık Konuyla Alakalı Şu Açıklamaları Yaptı;

"İki gündür sosyal medyada dolaştırılan “Biber Üreticisinin Biberleri Ormana Dökmesi” görüntüsü 4 Mayıs 2021 tarihine aittir. Bu tarih, pandemi nedeniyle tam kapanma dönemine denk gelmektedir. Bu dönemde pazaryerlerinin kapalı olması nedeniyle üreticiler ürünlerini satamamışlardır. Ancak bu görüntü dün gerçekleşmiş gibi servis edilmiştir.

Yine “İstanbul Toptancı Halinde Sebzelerin Çöpe Dökülmesi” görüntüleri 2019 Yılı Kurban Bayramı tatilinin bittiği güne ait olup, bayram boyunca halin kapalı olması nedeniyle satılamayarak, özelliğini kaybeden ürünlerin imhasına ilişkindir. Bu görüntüler de maksatlı olarak yeniymiş gibi servis edilmiştir.

Öte yandan birkaç gündür sosyal medyada yer alan “boş arazilere kuru soğan dökülmesi” görüntülerine ilişkin ise Bakanlığımızca yapılan tespitte bu ürünlerin depolarda elleçleme sonrası çürüme ve bozulma nedeniyle ayıklanan ürünler olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte ürünlerin imhasının usulüne uygun yapılmaması nedeniyle Belediyelerce cezai işlem uygulanması sağlanmıştır.

Sebze ve meyve ticaretine ilişkin denetimler ülke genelinde kesintisiz şekilde devam ettirilmektedir. Halkımız sosyal medyada yer alan eski tarihli ve asılsız görüntülere itibar etmemeli, Bakanlığımızca yapılan resmi açıklamaları takip etmelidir.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /