CHP'den Son Dakika İdam Açıklaması: 'Karşıyız'

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, BBP Lideri tarafından gündeme getirilen idam düzenlemesi teklifiyle ilgili konuştu.

CHP'den Son Dakika İdam Açıklaması: 'Karşıyız'

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, hem pozitif hukuk normları hem de evrensel kazanımlar olarak idam cezasının karşısında bir parti olduklarını söyledi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Destici tarafından dün gündeme getirilen idam düzenlemesi teklifi meselesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Sayın Destici'nin, bir partinin Genel Başkanı olarak Mecliste yer almasını son derece kıymetli buluyoruz ama şunu hatırlatmak gerekiyor; bir anayasayla bağlıyız. Anayasa diyor ki üye tam sayısının 3'te 1'i bunu teklif edebiliyor. Sayın Destici'nin bunu teklif edebilmek için 199 milletvekili imzasına daha ihtiyacı var.Hem pozitif hukuk normları hem de evrensel kazanımlar Dumanbet olarak idam cezasının karşısında olan bir partiyiz. Bu pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik yok. Mesele kime idam cezası uygulanacak tartışmasından farklıdır.

Bugün idam geldiğinde, FETÖ elebaşına, diğer terör örgütlerinin hapishanelerde bulunan mensuplarına, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış olanlara uygulanmayacağı açık. Geleceğe yönelik bir şey konuşuluyor ama vatandaşta farklı bir algı yaratılarak günlük siyasete alet ediliyor. İdamdan kurtulmak, gelişmiş demokrasilerde bir kazanımdır. Bu kazanımı Türkiye, hem de tam bir mutabakatla elde etmişken Türkiye'yi her alanda olduğu gibi bu alanda da geriye düşürecek bir tartışmayı doğru bulmuyoruz." dedi.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA