Büro-İş Sendikasından Basın Özgürlüğü Çıkışı: Haksız ve Orantısız Cezalara Son Verilmeli

Birleşik Kamu-İş'e bağlı Büro-İş Sendikasından Fox haber ve diğer haber kanallarına yönelik RTÜK cezalarına tepki geldi. Basın özgürlüğüne vurgu yapılan açıklamada, "FOXTV, TELE1, Halk TV, Haber Global’e" yönelik cezaların ölçüsüz, haksız cezalar olduğu belirtildi.

Büro-İş Sendikasından Basın Özgürlüğü Çıkışı: Haksız ve Orantısız Cezalara Son Verilmeli

Büro İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi'nin Basın Açıklaması Şu Şekilde:

Bugün ülkemiz dahil bütün dünya koronavirüs bulaşısı ile mücadele ederken her zaman ki gibi halkın en büyük haber alma kaynağı basın kuruluşlarıdır. Basın; halkın gözü, kulağı, sesi olup, halkın sağ duyusunu temsil eder, seçilmişlerin yaptıklarını denetler. Basın bu görevini yerine getirirken özgür ve tarafsız olmalıdır.

Basın özgürlüğü, haber, fikir ve düşünceleri, çoğaltıcı araçlarla, serbestçe açıklayabilmek özgürlüğüdür. Bilgi ve düşünceleri serbest olarak toplayıp, yorum ve eleştiri yaparak çoğaltabilmek ve bunları serbest olarak yayımlayıp dağıtabilmek haklarını içerir.  Basının yerine getirmesi gereken kamusal görevler bir yandan basın faaliyetlerinin niteliğinden, diğer yandan özgürlükçü demokrasinin niteliğinden kaynaklanır. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde bu böyledir. Maalesef Türkiye için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. 24 Haziran 2018 seçimleri sonrası Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçilmesi ile Türkiye gittikçe açık rejimden kapalı rejime doğru savrulmaktadır. Bu savrulmanın önündeki en büyük engel hükümeti denetleyici ve halkı aydınlatıcı görevleri olan basın ve sendikalar gibi  kuruluşlar gelmektedir.

Bir gerçek vardır. Basın mensubu ne kadar tarafsız olursa insanlar tarafından o kadar takip edilir. Son zamanlarda Türkiye’nin en çok takip edilen ve güvenilen  basın kuruluşları olan FOXTV, TELE1, Halk TV, Haber Global’e RTÜK tarafından uygulanan ölçüsüz, haksız ve orantısız cezalar ile basın kuruluşları susturulmaya çalışılıyor. Bu susturma politikası halkın haber alma ve sesini duyurmasına karşı yapılan bir darbedir. 

Saygıdeğer Basın Mensupları;

Emekçi sınıf temsilcisi 80 bine yaklaşan üyesi ile Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve ona bağlı sendikalar ile birlikte Büro-İş Sendikası olarak her ay elektrik faturaları üzerinden % 2 TRT payı, yıllık toplamda da milyonlarca lira TRT’ye haraç ödemekteyiz. Ancak TRT sadece yandaş sendika ve konfederasyonların haberlerine etkinliklerine ekranlarında yer vermekte, gerçek emek mücadelesi veren ve sınıf sendikacılığı yapan bizlerin sorun ve taleplerini gündeme getirmemektedir. Parasını verdiğimiz halde ayrımcılık yapan TRT’yi yada yellenen yandaş Tv kanallarını biz şimdi neden izleyelim.? Hiç para ödemediğimiz halde sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunan, bizlerin sesi olan  bağımsız ve özgür basın kuruluşları  FOXTV, TELE1, Halk TV, Haber Global’ı elbette izleyeceğiz ve destekleyeceğiz. TRT devletin değil hükümetin borozancısı olmuştur. Elektrikle ne alakası var TRT’nin. TRT payı kaldırılsın. 


AKP’ye bile oy verenlerin çoğunluklu olarak izlediği Türkiye’nin en çok izlenen Ana Haberi FOX Haber sunucusu Fatih PORTAKAL örneğinden hareketle, hiç kimseye evinde eline kumanda verip zorla Fatih PORTAKAL’ı izlemesi için zorlanmıyordur. Teknik olarak da böyle bir şey mümkün değildir. Burada sorun Fatih PORTAKAL’da değil. Sorun TRT ve diğer yandaş ve yellenen kanallarda. Herkes her şeyin farkında. Fatih PORTAKAL biz emekçilerin, sendikaların, garip gurabanın, işsizlerin, ezilenlerin, sessiz çoğunluğun sesidir. Bardağa dolu tarafından bakmak gerekirse Fatih PORTAKAL aslında yandaş medyanın söylemediğini söyleyerek hükümete iyilik etmektedir. Üç hafta oldu halen daha hükümet tarafından dağıtılamayan maskelerin dağıtımını Fatih PORTAKAL  mı engellemektedir.?

Kıymetli Basın Mensupları;

Virüsün bulaşmasını engelleme adına dünyaya örnek olacak yöntemler geliştiriyoruz. Konut kredilerinde kredilendirilebilir oran % 90’na çıkartıldı, yurt içi uçuşlarda kdv oranı sanki millet mutfaktan oturma odasına uçakla gidiyormuşçasına % 18 den % 1’e düşürüldü, virüsü 657 sayılı devlet memurları gibi hafta içi çalıştırıp hafta sonu izinli yapıldı. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi şimdi de basın yayın kuruluşlarına kapama cezası verilmektedir. Hiç kimse beceriksizliğinin faturasını başkasına ödetmeye kalkışmasın.

Virüsü TV Kanalları yada Fatih PORTAKAL yaymıyor. Virüsü üç haftadır maske dağıtımı yapamayan bugünün yandaşı yarının kürekçisi olan  liyakatsız, ehliyetsiz kişiler yaymaktadır. FOX TV’ye üç gün kapama cezası verilmesi virüsün yayılmasını durdurmaz sadece haber olmasını durdurur. 

Değerli Basın Mensupları;

RTÜK’ün basın yayın kuruluşlarına vermiş olduğu cezai kararlar siyasidir ve Anayasanın 22. Maddesine göre haberleşme hürriyetini engelleyicidir. Hakim kararı olmadan basın kuruluşlarına kapama cezası verilemez. Yine Anayasanın 26. Maddesine göre düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetinin de ihlalidir. Bunlar çözüm değildir. Bizler YouTube, instagram, facebook, twitter üzerinden yine izleriz. Sınırsız internetimiz var olmayan komşumuza da paylaşım açar yine izler, izletiriz.


Hain FETO/PDY terör örgütünce düzenlenen 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Türk basınının büyük çoğunluğunun susturulduğu ve yellenmeye devam ettiği bir dönemde özgür ve tarafsızlığı dolayısıyla o dönemde muhalif olarak bilinen CNN Türk Televizyonuna Sn. Cumhurbaşkanının canlı yayına katılarak halkı bilgilendirmesi ve demokrasiye sahip çıkmaya davet etmesi ile darbenin bastırılmasında özgür ve bağımsız basının rolü unutulmamalıdır. Özgür basın her zaman, her kes için gereklidir.

Bu vesileyle Kovid-19 bulaşısı dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, kederli ailelerine sabır ve başsağlığı diler, özveriyle görev yapan başta sağlık emekçileri olmak üzere güvenlik görevlilerine, belediye çalışanlarına, bütün resmi ve özel kurum çalışanlarına şükranlarımızı sunarız.