Bu 5 Telefonu Kullananlar Dikkat: Türkiye'de Satışı Yasaklandı

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada 5 telefon modelinin Türkiye 'de satışının durdurulduğuna , kullanıcılarının bilgilerinin tehlikede olduğuna yer verildi.

Bu 5 Telefonu Kullananlar Dikkat: Türkiye'de Satışı Yasaklandı

BTK 5 telefon modelinin satışını yasakladı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan açıklamada , hazırlanan rapora yer verildi. Söz konusu raporda güvensiz olan cihazlara yer verildi ve bu cihazların satışının yasaklandığına yer verildi.  Xiaomi' nin bir markasının yanı sıra KAAN, Concord, Quatro ve BB Mobile gibi akıllı telefon markaları da bulunuyor. 

Konuya ilişkin açıklama yapan BTK şunları söyledi:

“Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir. Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir.”

Açıklamada, kullancıların bilgi güvenliğini ve salığını riske atan telefonların  Xiaomi Mi 5S, BB Mobile B1280, Quatro Q11 Concord C5 ve KAAN N1 olduğuna yer verildi. Bu telefonlar yasaklandı ama e ticaret sitelerine baktığımızda bu telefonlardan bazılarının satışının hala devam ettiği görüldü. 

Bu cihazların yanı sıra 6 telsiz telefonun da güvensiz olduğu ve satışının Türkiye 'de yasaklandığı bildirildi.

İşte yasaklanan cihazlar:

- Xiaomi Mi 5S (Mobil Telefon Cihazı)

- BB Mobile B1280 (Mobil Telefon Cihazı)

- Concord C5 (Mobil Telefon Cihazı)

- KAAN N1 (Mobil Telefon Cihazı)

- Quatro Q11  (Mobil Telefon Cihazı)

- BAOFENG UV-5R (Amatör El Telsiz Cihazı - Dual Band Fm Transmitter)

- BAOFENG BF-888S (UHF El Telsiz Cihazı)

- SFE S780 (Alçak Güçlü Telsiz Cihazı (PMR 446))

- YANTON T-328PMR (Alçak Güçlü Telsiz Cihazı - PMR 446)

- RITERA M-446 (Alçak Güçlü Telsiz Cihazı - PMR 446)

- MARS PRO-446 (Alçak Güçlü Telsiz Cihazı - PMR 446)

Kadın erkek diğer vatandaşlarla bilgi alış verişi için > TIKLA KATIL

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA