Borcu Avukata Düşen Vatandaşlar Dikkat: Yargıtay'dan Emsal Karar

Yargıtay 'dan emsal bir karar. Hukuk bürosundan vatandaşa atılan borcunu ödemezsen haciz gelecek mesajı için flaş karar çıktı.

Borcu Avukata Düşen Vatandaşlar Dikkat: Yargıtay'dan Emsal Karar

Borcu olan vatandaşlar dikkat : Avukatlar artık icra ile tehdit edemeyecek.

Borçlu vatandaşları arayan avukatlar, ödemenin yapılması için en sık şekilde 'Borcunu ödemezsene evine haciz gelecek' lafını söylüyor. Bu konu ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı.  Yargıtay, avukat tarafından borçluya gönderilen 'Borcunu ödemezsen evinize haciz gelecek' mesajını şikayet eden vatandaşı haklı buldu ve emsal bir karar aldı.

Verilen emsal kararın gereçkesi ise 'kişilerin huzur ve sükünunu bozma' olarak belirtildi.

Bursa'da, alacağını tahsil edemeyen bir şirket, borcu hukuk bürosuna verdi. Hukuk bürosu ise borçluya 'Borcunuzu ödemezseniz evinize haciz gelecek' şeklinde mesaj attı. Mesaj sonrası sinirlenen borçlu, soluğu Cumhuriyet Savcılığında aldı. ve mesajı şikayet etti.

Borçlu, 'kişilerin huzur ve sükünunu bozma' suçundan Hukuk Bürosu hakkında işlem yapılmasını istedi. Savcılık da şüpheliler hakkında soruşturma yapılmasına gerek duymadı. Bunun üzerine tehdit edildiğini düşünen borçlu, 2. Sulh Ceza Mahkemesine kovuşturmaya yer olmadığına dair karara itiraz etti. Mahkeme de itirazı reddetti. Borçlu bu kez konu Yargıtaya taşındı. Emsal bir karara imza atan Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, bu tür mesajların hangi sıklıkla atıldığının araştırılması ve sonucuna göre cezai müeyyide uygulanması gerektiğine hükmetti.

Karar şu şekilde;

"Borçlunun, Avukat A.A.'dan bir süredir 'Borcunuzu ödemezseniz evinize haciz gelecek' diye mesaj geldiğini belirterek şikayetçi olmuştur. Savcılık, herhangi bir soruşturma yapmadan, söz konusu mesajlarda suç unsuru bulunmaması gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermiştir. Mesaj gelen ve gönderilen numaraların HTS kayıtlarının alınması, şüphelilerin belirlenmesi, ne kadar sıklıkla mesaj geldiğinin tespit edilmesi ve sonucuna göre, şüphelilerin, 'kişilerin huzur ve sükünunu bozma' suçu açısından hukuki durumlarının değerlendirilmesi gerektiği gözetilmeden itirazın kabulü yerine, yazılı şekilde reddine karar verilmesinde isabet görülmemiştir. Sırf huzur ve sükünu bozmaya yönelik kastın olup olmadığı ile suçun oluşması için gerekli olan ısrar unsurunun gerçekleşip gerçekleşmediği tartışılmadan, eksik soruşturma ile alacağın tahsiline yönelik mesajlarında suç unsuru bulunmaması gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği görülmektedir. Bu sebeple itiraz merciince soruşturmanın eksik yapılmış olduğu gözetilerek, itirazın kabulü yerine reddine karar verilmesi hukuka aykırıdır. 2. Sulh Ceza Hakimliğinin kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA