Bomba İddia: Aylık Geliri 73 Asgari Ücrete Denk

CHP'li vekil, Meclis kürsüsüne taşıdı: "Bakan yardımcısının aylık geliri 73 asgari ücrete denk"

Bomba İddia: Aylık Geliri 73 Asgari Ücrete Denk

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TBMM'de yaptığı konuşmasında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan'ın aylık gelirinin 313 bin lira olduğunu iddia etti. Yavuzyılmaz, Alpaslan'ın iki ayrı maaş aldığını gelirinin toplam 73 asgari ücrete denk geldiğini ifade etti.

Açıklamalarıyla Yavuzyılmaz, çift maaş alan bürokratlar meselesini yeniden gündeme getirmiş oldu.

Daha önce kamuda çift maaş, üç maaş alan bürokratlarla ilgili bir kanun teklifi hazırlandığının altını çizen Yavuzyılmaz, "İstanbul Milletvekilimiz Akif Hamzaçebi ve Balıkesir Milletvekilimiz Fikret Şahin'le birlikte çoklu maaş vurgununa karşı bir kanun teklifi hazırladık. Ülkemizde milyonlarca işsiz var; milyonların bir işi, bir maaşı bile yok ama birden fazla maaşı olan AK Parti'li bürokrat çok; üstelik, bu bürokratların aldıkları maaş tutarlarının bir üst sınırı da yok." dedi.

Yavuzyılmaz Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alpaslan'ın aldığı maaşla ilgili konuşmasında ise şu ifadelere değindi, "Örnek, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan. Aylık geliri ne kadar biliyor musunuz? Tam olarak 313 bin 870 lira. Tekrar ediyorum tam olarak 313 bin 870 lira. Kendisi hem Bakan Yardımcısı aynı zamanda Kuveyt Türk Katılım Bankasının da Yönetim Kurulu üyesi. Bankanın yüzde 18,72'si Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait.

"Maaşını Dolarla Alıyor”

Bu nedenle, bu hisseyi temsilen bankanın Yönetim Kurulu üyesi. Bakan Yardımcılığı aylık maaşı 39 bin 537 lira. Kuveyt Türk Katılım Bankası 2022 yılı Genel Kurul Toplantı Tutanağı'na göre banka yönetim kurulu üyesi olarak aylık ücreti 9 bin 630 dolar. Yanlış duymadınız, ücreti dolar üzerinden alıyor yani Türk lirası olarak ücreti aylık 142 bin 427 lira. Aldığı Yönetim Kurulu ilave ücreti aylık 8 bin 919 dolar yani 131 bin 906 lira. Böylece, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısının bir aylık geliri 313 bin 870 lira. Yani 73 asgari ücrete denk geliyor." Dedi.