Bedellide 28 Günlük Eğitimde Neler Yapılacak? Detaylar Belli Oldu

Bedelli askerlik meselesi son günlerin en çok konuşulan konusu oldu. 25 yaş + 15 bin TL + 28 gün eğitim şeklinde hazırlanan tasarıda 28 günlük eğitim en dikkat çeken kısım oldu. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı yaptığı son dakika açıklamasında bu süreçte nasıl eğitimlerin verileceğini aktardı.

Bedellide 28 Günlük Eğitimde Neler Yapılacak? Detaylar Belli Oldu

Bedelli askerlik için beklenen geçtiğimiz hafta açıklanmıştı. Açıklamanın gelmesinin ardından en çok kafaları karıştıransoru 28 günlük askeri eğitim süresi.

Bedelli askerlik yapacak olan vatandaşlar, 25 yaşından byük olacak ve 15 bin TL ödeme yapacak. Ödemesini yapan vatandaşlar, 28 günlük askerliğe alınacak ve bu sürenin dolması ile askerliğini yapmış sayılacaklar. Binlerce vatandaş ise 28 günün de tasarıdan çıkartılmasını istiyor.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, sosyal medya üzerinden çağrı yapan vatandaşların sorularını yanıtladı

Bostancı bedelli askerlik meselesine değindi ve şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye ulusal ordu anlayışıyla silahlı kuvvetlerinin örgütlendiği bir Cumhuriyet'tir. Ulusal ordu, hem bizim için çok hayatidir ve vatan savunması bakımından çok önemli görevleri vardır hem de ulusal bilincin teşekkülünde çok önemli bir rolü yerine getirir. Bu nedenle silahlı kuvvetlerin bu vasfının devam etmesine ilişkin hassasiyet her zaman muhafaza ediliyor. Bedelli askerlik esasında; toplumsal şartların getirdiği bir ihtiyaç olarak silahlı kuvvetlerin kendi bünyesine alabileceğinden daha fazla askerlik çağına gelmiş olanların, bu hizmetlerini topluma yönelik olarak Sultanbet yapmaları ve bunu talep etmeleri halinde, silahlı kuvvetlere ilişkin hizmetlerini bir başka yöntemle yerine getirmeleri şeklinde bir yaklaşımdır.

Eğer kişinin şartları ve durumu, bedelli biçiminde bu görevi ifa etmesine imkan tanıyor ise bunu onlara verilen bir hak olarak görmek gerekir. Çünkü bedelli; askerlik çağına gelmiş ama askeriyenin alabileceğinden daha fazla olan kesimleri bir şekilde eritebilmek ve nüfusun olağan akışı içerisinde teşekkül eden bu sayının askerliğe ilişkin taleplerini, askeriyenin kabul edebileceğinin ötesinde karşılayabilmek için bir yöntemdir."

25 GÜNLÜK EĞİTİM

28 günlük eğitime de değinen Bostancı, "Bu eğitimi askeri eğitim olarak değil, daha çok teorik eğitim olarak görmek gerekir. Çünkü, askeriyeyi, askerlikten uzak bir şekilde sadece para verilerek geçilen bir aşama olarak görmüyoruz." dedi ve bu eğitim sürecinde; askeriye, toplumsal hayat, Türkiye'nin jeopolitiği, tarihi ve geleceği konusunda yetkin hocaların dersler vereceğini aktardı.

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA