BBP Lideri Mustafa Destici'den Emeklilikte Yaşa Takılanlar Açıklaması: Bu Kardeşlerimizin Sonuna Kadar Yanlarındayız

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte yaşa takılanlar konusuna da değindi. EYT mağdurlarının bazı siyasi partiler tarafından suistimal edilmeye başlandığını söyleyen Destici, hükümeti Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunu doğrudan ele almaya ve çözüm üretmeye davet etti.

BBP Lideri Mustafa Destici'den Emeklilikte Yaşa Takılanlar Açıklaması: Bu Kardeşlerimizin Sonuna Kadar Yanlarındayız

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte yaşa takılanlar konusuna da değindi. EYT mağdurlarının bazı siyasi partiler tarafından suistimal edilmeye başlandığını söyleyen Destici, hükümeti Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunu doğrudan ele almaya ve çözüm üretmeye davet etti.

16 Ocak 2019 Çarşamba 18:36
BBP Lideri Mustafa Destici'den Emeklilikte Yaşa Takılanlar Açıklaması: Bu Kardeşlerimizin Sonuna Kadar Yanlarındayız

BBP LİDERİNDEN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR AÇIKLAMASI

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte yaşa takılanlar meselesine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların sorunlarının bazı siyasi partiler tarafından istismar alanı haline getirilmesini doğru bulmadıklarını söyleyen BBP Genel Başkanı, konuya hükümetin birinci elden müdahale etmesi gerektiğini, TBMM'de grubu olan ya da olmayan tüm partilerin de EYT konusunda yapılacak çalışmalara katılarak çözüm üretme yolunda emek sarf etmesi gerektiğini söyledi.

Emeklilikte Yaşa takılan vatandaşların sonuna kadar arkalarında olduklarını vurgulayan BBP Lideri Mustafa Destici, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Bu talep bazı siyasi partiler için istismar alanı olmaktan çıkarılmalıdır. Bakıyorsunuz, görüyoruz , bazı siyasi partiler bunu tamamen kendileri için bir istismar alanı olarak değerlendiriyorlar.Bu bir istismar alanı olmaktan çıkarılmalıdır. Ve hükümet bu konuya birinci dereceden el atarak bununla ilgili çalışma tamamlanmalı. Ve buradaki mağduriyet ortadan kaldırılmalıdır. Gerekiyorsa, hükümetin yapacağı bu çalışmaya mecliste grubu bulunan veya bulunmayan tüm siyasi partiler ortak edilmeli, ortak bir çalışmayla bu talepte karşılanmalıdır. Mutlaka ama mutlaka bu haksızlık ortadan kaldırılmalıdır. Biz BBP olarak bu hususun da buradaki hak kaybının da , ortadan kalkıncaya kadar mücadelemizin devam ettiğini belirtmek istiyorum. Biz Emeklilikte Yaşa Takılanların mücadelesini haklı görüyoruz, ve dolayısıyla da bu kardeşlerimizin sonuna kadar yanlarında olduğumuzun da bir kere daha altını çizmek istiyorum.

TBMM'DE EYT KONUSUNDA BUGÜN NELER SÖYLENDİ?

Erkan Aydın: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Boş İşse Dolu İş Ne?

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Erkan Aydın, TBMM Genel Kurulu'nda dün AK Parti TBMM Grup Başkanvekili'nin emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili 'Boş iş' denilemeyeceğini, emeklilerin zor durumda olduğunu söyleyen Bursa Milletvekili, EYT'lilerin boş iş olması halinde, dolu iş olarak nelerin görülebileceğini sordu.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın şunları söyledi: 

Dün emeklilikte yaşa takılanlar için "boş işler" diyen AKP grup başkan vekiline halkımızın tepkisi büyük. Ben de bu sözleri kınıyorum. Sayın Grup Başkan Vekili "Yaş şartı olmalı ki bizim emeklilerimiz de Avrupa'daki emekliler gibi yüksek maaş alıp dünya seyahati yapsın." diyor. Ben de soruyorum: Acaba hangi dünya seyahatinden bahsediyor, bu dünyadakinden mi, öbür dünyadakinden mi? EYT boş, enflasyon yüzde 20, işsizlik yüzde 12, soğan 7 lira, ıspanak 8 lira, elektriğe yüzde 100 zam, doğal gaza yüzde 97 zam, sarayın bütçesine yüzde 233 zam, Tank Palet Fabrikası'nın satılması… Sanırız bunlar da boş işler. Peki, dolu işler hangisi diye buradan bir sorarak vatandaşlarımıza açıklama yaparsa seviniriz diyorum.

ÖMER FETHİ GÜRER'İN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR TEKLİFİ DÜN TBMM GENEL KURULDA GÜNDEME GELMİŞTİ

"BU MAĞDURİYETİN BUGÜN SONLANDIRILMASINI TALEP EDİYORUM"

Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini giderecek bu kanun teklifine Meclisteki tüm arkadaşlarımın destek vermesi ve bu mağduriyetin bugün sonlandırılmasını talep ediyorum. Bunu bir milletvekili olmadan öte, bir yurttaş olarak istiyorum. Çünkü meydanlara, sokaklara gittiğimiz zaman yaşanan mağduriyeti bizlere nakleden o insanların durumunu gidin bir görün. Ülkenin içinde bulunduğu koşullarda, enflasyonun her geçen ay arttığında; yokluğun, yoksulluğun büyüdüğü yerde bir emekli maaşını bu yurttaşlarımıza çok görmeyelim diyor…

meklilikte yaşa takılanların sesine kulak verin diyor, bunların da o hakkı olduğunu unutmayın. Eğer böyle giderseniz 30 Mart seçimlerinde ne kadar olduklarını, kim olduklarını size göstereceklerine ben inanıyorum. Onun için gelin, bu kanun teklifimize olumlu oy verin diyor, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

EYT DERNEĞİ YÖNETİCİLERİNİN MECLİSTEN ÇIKARILMASI

EYT'lilerin ziyaret saatinin sonlanması üzerine TBMM'den çıkarılmak istenmesine Engin Altay'dan tepki geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "

Şimdi, uygulama şudur… Bir yanlış yapılıyor, buna müsaade etmeyiz.

4 milletvekilimiz merdivenlere gitsin, o arkadaşların dışarı çıkmasını engellesin. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Bir dinleyin arkadaşlar.

Şimdi, şöyle, usul şu: Sayın Başkan, Meclise saat 18.00'den sonra ziyaretçi alınmaz, doğru ama "18.00'den sonra giriş yapılmaz." diye okuyoruz bunu. 18.00'den önce gelmiş bir ziyaretçi, Genel Kurulu dilediği kadar izler ve çıkar ki özel günlerde, mesela, yemin töreninde 18.00'de ziyaretçiler dışarı çıkıyor mu ya da Cumhurbaşkanı yemin ederken saat 18.00'i geçti diye ziyaretçiler dışarı çıkarılıyor mu? Bir hukuksuzluğa seyirci kalmamalısınız. Bu durumun çözülmesi lazım." dedi.

İYİ PARTİLİ YAVUZ AĞIRALİOĞLU'NUN EYT KONUŞMASI

İYİ PARTİ'DEN EYT'YE DESTEK

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu EYT'ye destek vereceklerini açıkladı. Yavuz Ağıralioğlu, "EYT'yle ilgili bir hassasiyet taşıdık. Bütün muhalefet partilerinin, hatta bütün partilerin seçim meydanlarında bu mevzuda bir hassasiyeti vardı, vaadi vardı. Bu mevzuyu epeyce dillendirdik, dile getirdik. Seçim sathına girdik, sahada bu anlamda çok fazla taleple karşılaştığımız için "Biz üzerimize düşeni yapıyoruz ama Hükûmet bizim sitemlerimize, tekliflerimize kulak, vicdan kapatıyor." diyoruz. Bu anlamda yaptığımız bir iş, bir hamle bu.Bugün, iktidar grubunun bizi izlemeye gelenlerin dışarı çıkması karşısında "İçeride kalabilirler." demesi gerekirken sessiz kalmasını aslında yaptıkları işi içlerine sindirememişliklerine hamlediyorum. Çünkü aslında onların da bu anlamda verilmiş sözleri var, vermek mesuliyetini taşıyorlar. Sayın Başkan, Numan Bey -geçen gün bir açıklamasını basından takip edebildim- seçimi müteakip EYT'lilerle ilgili bir hassasiyet taşıdığını ifade etti. Ben bunu şöyle algıladım: Seçim sonucuna tesir edebilecek bir yığılma var EYT'yle ilgili, bu talebi absorbe etmek için "Biz bu mevzuda bir düzenleme yapacağız ama seçimden sonra." diyorlar. "Seçimden sonra" demelerinin arkasında da bu bütçedeki yetersizlik yatıyor anladığım kadarıyla. Kanunu destekleyeceğiz."

AK PARTİLİ ÖZKAN'IN EYT KONUŞMASI

"ŞU ANKİ DÜZENLEME EMEKLİ MAAŞIYLA DÜNYAYI GEZEBİLECEK EMEKLİLER..."

AK Partili Cahit Özkan'dan EYT Teklifiyle ilgili açıklama. Özkan, "Öncelikle biz şunu söylüyoruz, diyoruz ki: Her kim bu ülke için taş üstüne taş koyarsa, her kim milletimizin refahı, kalkınması ve huzuru için adım atarsa biz alkışlayacağız. Yani "Ağzınızla kuş da tutsanız sizi alkışlamayacağız." anlayışını asla ve asla kabul etmiyoruz.Onun için, şu anda "emeklilikte yaşa takılanlar" kavramını bir Alman'a, İngiliz'e, Fransız'a tercüme etmeye çalışsanız öyle kolay kolay tercüme edemezsiniz. Niye? Çünkü çalışmanın, üretimin ve refahın olmazsa olmaz unsuru olduğunu Almanya bilir. Almanya 1960'larda neden Türkiye'den işçi ithal etti?Çünkü kalkınma için olmazsa olmaz emek-sermaye-ham madde üçlüsünden biriydi. Bakınız, şu anki düzenleme, 2002 öncesi yapılan, o dönemin koalisyon hükûmetinin yaptığı bir düzenlemedir. Doğru mudur? Kesinlikle doğrudur çünkü Türkiye'de "erken emeklilik" demek, aslında, emekli olan vatandaşlarımızın mevcut düzenlemeye göre emekli olan  Bu şekilde bir talebin, normal şartlarda emekli olduğu takdirde aldığı emekli maaşıyla yurt dışında seyahat yapabilme imkânını verebilmesi lazım emeklilerimize. Bu denge vaktiyle bozuldu. Ne zaman bozuldu, kim neredeydi; onlara girmeye yok ancak 2002 öncesinde yapılan doğru bir düzenleme var, bu düzenlemenin arkasındayız. Avrupa'nın, gelişmiş demokrasilerin, kalkınmış ülkelerin emeklilik ve sosyal güvenlik düzenlemelerine uygun bir düzenlemedir. Onun için bunun altını çiziyorum. Bakınız, biz bu Genel Kuruldan yaptığımız düzenlemeleri kimseden kaçırmıyoruz. Zaten bir taraftan medya üzerinden yapılan yayınlarla, Meclis TV'yle kamuoyuyla paylaşılıyor. Bakınız, İç Tüzük'ümüzün 31 ve 62'nci maddeleri var. Bir düzenleme katılımcıdemokrasi gereği komisyonda görüşülürken kimlerin katılıp nasıl destek sağlayacağı, yine Genel Kurulda da bir düzenlemenin nasıl farklı görüşlerin grup önerileriyle değiştirilebileceği Anayasa'nın ve İç Tüzük'ün güvencesi altındadır. Bu anlamda biz ancak herkese ikişer üçer kez söz veriliyor ama benimkinde özellikle ikaz ediliyorum. Bunu da kesinlikle kabul etmediğimi ifade ediyorum. Şimdi, şunu ifade etmek istiyorum: Yasa koyucu abesle iştigal etmez; abesle, boş işle uğraşmaz. Biz gerek oluyor ki burada söz alıyoruz. Onun için, zaman zaman başka grup başkan vekillerimizin 3-4 defa söz aldıkları da oldu, 5 defa aldığı da oldu. Ben bu oturumla ilgili, bugünle ilgili konuşmuyorum Sayın Başkan. Ben diyorum ki: Genel olarak, söz alındığında -gerek olduğu takdirde- diğer grup başkan vekillerine 5'e kadar söz verildiğini dahi gördük; fazlası var, saymıyorum. Abesle iştigal etmek için söz almıyorum, bir konuya açıklık getirmek için ifade ediyorum. Özetle ifade ediyorum, diyorum ki: Şu anki düzenleme, emekli olduğu takdirde vatandaşlarımızın, refah ülkelerinde olduğu gibi, aldığı emekli maaşıyla dünyayı gezebilecek, ayrıca bir işte çalışmadan ihtiyaçlarını giderebilecek ve refah ülkesi bir ülkenin emeklisine sağlanabilecek imkânları sağlamak için yapılmış düzenlemedir." dedi."

ENGİN ALTAY: "EYT'LİLERE TÜREDİ DENMEZ'

İYİ PARTİLİ YAVUZ AĞIRALİOĞLU, "FUTBOL KULÜPLERİNE PARA VARSA EYT'YE DE BULUNABİLİR"

TEKLİF REDDEDİLDİ

Son Güncelleme: 16.01.2019 18:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.