“BAĞIŞLAR VERGİDEN DÜŞECEK” İDDİALARINA YANIT GELDİ

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, depremzedeler için düzenlenen yardım gecesinde toplanan bağışların vergiden düşüleceği iddialarına yanıt geldi.

“BAĞIŞLAR VERGİDEN DÜŞECEK” İDDİALARINA YANIT GELDİ

Gelir İdaresi Başkanlığı, "Bağış ve yardımlar vergiden değil, matrahtan düşülmektedir. Kazançtan indirim ile vergiden indirim tamamen birbirinden farklı kavramlardır" açıklamasını yaptı.

Dün akşam, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlara bağış toplamak için, TRT1, ATV, FOX, Kanal D, Kanal 7, Show TV, Star TV ve TV8, "Türkiye Tek Yürek Kampanyası Ortak Yayını", yurt içi ve dışından ulusal ve uluslararası 213 televizyon ve 562 radyonun katılımıyla yapıldı. Yardım kampanyasında 115,1 milyar liralık bağış rakamına ulaşıldı, 9 milyon adedi aşkın SMS gönderildi.

Kampanya sonrası sosyal mecralarda bağışların vergiden düşüleceğine ilişkin bir iddia ortaya atıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, bağış ve yardımların vergiden değil, matrahtan düşüldüğü belirtildi.

GİB tarafından paylaşılan yazı ise söyle:

"Sosyal medyada, yapılan bağış ve yardımların vergiden düşüldüğü yönünde paylaşımların devam ettiği görülmektedir. Kamuoyunun ve vergi mükelleflerinin doğru bilgilendirilmesi adına konunun yeniden açıklanması gerekli görülmüştür.

Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları belli şartlarla bağış ve yardımların elde edilen gelirden, kurum açısından kazançtan indirilmesi imkanı vermektedir. Kazançtan indirim ile vergiden indirim tamamen birbirinden farklı kavramlardır. Bağış ve yardımlar gerekli şartları taşıyorsa ilgili yılın vergi matrahının tespitinde gelirden, kurumlar için kazançtan indirilir. Bu indirim sonucu kalan tutar vergiye tabi olur.

Konuyu basit bir örnekle anlatmak gerekirse; 100 bin TL kazancı olan bir kurum 20 bin TL AFAD'a bağış yaptığında kazancından 20 bin TL'yi indirecektir. Kalan 80 bin TL üzerinden yüzde 20 oranında hesaplanan 16 bin TL kurumlar vergisi ödeyecektir. Özetle, vazgeçilen vergi tutarı 4 bin TL'dir."