Ayasofya'daki İlk Namaza Kaç Kişinin Katıldığı Açıklandı

Son dakika haberi: Ayasofya 'da kılınan ilk namaza katılan kişi sayısı açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamada bulundu.

Ayasofya'daki İlk Namaza Kaç Kişinin Katıldığı Açıklandı

Son dakika : Ayasofya 'daki ilk namaza katılan kişi sayısı açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir son dakika açıklamasında bulundu. Erdoğan yaptığı açıklamada, bugün Ayasofya 'da kılınan ilk namaza katılan kişi sayısını duyurdu. Erdoğan yaptığı açıklamada "350 bin kişi namaza iştirak etti" dedi.

"Her şeyden önce tabii ki müzeye çevrilmiş olan maalesef 34'te Ayasofya'yı, bizim şu anda aslına Cumhur İttifakı olarak büyük bir gayretle döndürmüş olmamız, milletimizin 10 yıllara sari özlemini gerçekleştirme bakımından çok çok önemliydi. Az önce resmi rakam olarak aldığım 350 bin kişi bugün cuma namazına iştirak etmiş. Bu tabii çok çok önemli bir aşkın aslında mahsulüydü. Bunu gerçekleştirmek ve ondan sonra içerdeki bütün ibadeti, taati Diyanet İşleri Başkanlığımızın organizesiyle gerçekleştirdik.

Tabii şimdi bundan sonra içeride ve dışarda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yapacağı restorasyon çalışmaları var. Bu restorasyon çalışmalarıyla beraber Ayasofya'mızı inşallah çok daha farklı, çok daha anlamlı bir yapıya kavuşturmuş olacağız. Hep beraber biz emeği geçen tüm kardeşlerime, gerek burada yargının ortaya koyduğu tavra, gerekse Cumhur İttifakı olarak ortaya koyduğumuz tavrın inşallah birlik, beraberlik içerisinde devamını da Allah'tan diliyorum."

Bir gazetecinin namazın hemen ardından türbeyi ziyaret ettiğini hatırlatması üzerine Erdoğan, "Sahibi Fatih." diye konuştu.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA