Avrupa'da Yeni Bir Salgın: İlk Sırada Türkiye Var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) açıkladı: Obezite Avrupa'da yeni bir salgına dönüştü. İlk sırada ise Türkiye var

Avrupa'da Yeni Bir Salgın: İlk Sırada Türkiye Var

Dünya üzerinde 6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs yavaş yavaş etkisini yitiriyor. Bu sırada Obezite ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni bir salgın nitelendirildi. Özellikle Avrupa'da tedirgin edici boyutlara ulaşan obezite, yayınlanan raporda obez veya fazla kilolu olan yetişkin sayısı göz önüne alındığında listenin ilk sırasındaki ülkenin Türkiye olduğuna vurgu yapıldı. Raporda ülkemizdeki yetişkin nüfusun yüzde 66,8'inin fazla kilolu olduğu ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ), obezitenin 53 ülkenin dahil olduğu Avrupa bölgesinde "salgın boyutuna" ulaştığını açıkladı.

DSÖ'nün yayınladığı raporda, obezitenin bölgede son 50 yılda yüzde 138 arttığı ve Avrupa'da yılda 1,2 milyon ölüme yol açtığı bildirildi. Avrupa'nın Amerika'dan sonra obezitenin en yaygın olduğu bölge olduğu belirtilen raporda, Avrupa'daki yetişkinlerin yüzde 59'u ve okul çağındaki çocukların üçte birinin fazla kilolu veya obez olduğu vurgulandı. Obezitenin yılda en az 200 kanser vakası dışında kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara yol açtığı hatırlatıldı.

Pandemi, Obeziteyi Daha da Arttırdı

Raporda, obezitenin yaygınlaşmasında Covid-19 pandemisinin de önemli rolü olduğu belirtildi. Uzmanlar pandeminin yol açtığı hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının kilo artışını hızlandırdığını, Avrupa'da giderek dijitalleşen yaşam tarzının da sorunu daha da ciddi hale getirdiğini vurguluyor.

Artık Salgın Boyutuna Ulaştı

DSÖ'nün Avrupa Direktörü Hans Kluge, obezitenin Avrupa'da artık salgın boyutuna ulaştığını ve durumun giderek daha önemli hale geldiğini belirterek,  "sağlığa yatırım yaparak ve uygun çevre koşulları oluşturarak" bu durumu tersine çevirebileceklerini söyledi.

 DSÖ'nün önerdiği önlemler arasında vergilerin şekerli içeceklerde artırılması, sağlıklı gıdadaysa azaltılması, çocuklara sağlıksız gıda satışının sınırlanması yer alıyor.