Araba Sahipleri 951 TL'nin İadesi İçin Başvuru Yapabilecek

Aracınız var mı? Önemli bir çağrıya kulak verin: 951 TL para iadesi için itiraz hakkınızı kullanın! Cezalarınızda somut delil yoksa, mahkemeye başvurun.

Araba Sahipleri 951 TL'nin İadesi İçin Başvuru Yapabilecek

Sürücüler ve araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir durum ortaya çıktı. Bir sürücü, fahri trafik müfettişinin kestiği cezaya, delil ya da görsel kanıt olmaması gerekçesiyle itirazda bulundu. Bu itiraz onaylandı ve ceza iptal edildi. Telefonla konuşma cezasının tutarı 951 TL idi.

Bu, sürücüler için önemli olan bir karara dair Gaziantep'teki bir olaydı. Bir vatandaş, aracını kullanırken telefonla konuşmakla suçlanmış ve fahri trafik müfettişi tarafından ceza kesilmişti. Ancak, ceza ile birlikte herhangi bir görüntü ya da delil sunulmadığı için vatandaş itirazda bulundu. Bu itirazı değerlendiren mahkeme, cezanın somut bir delile dayanmadığı gerekçesiyle cezanın iptaline karar verdi.

CEZA İPTAL OLDU

Söz konusu vatandaşın, belirtilen tarihte aracını kullanmış olabileceği ancak telefonla konuşmadığı belirtildi. Ceza tutanağında da herhangi bir görsel kanıtın olmaması üzerine, hakim, cezanın iptaline hükmetti.

AÇIKLAMA YAPTI

Cezanın kesildiği Avukat İmam Akgün Çuhadaroğlu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Çuhadaroğlu "Geçen yıl eylül ayında aracımla seyir halinde iken telefon ile konuştuğum gerekçesi ile hakkımda idari para cezası yani trafik cezası kesildiğini öğrendim. Ceza tutanağında herhangi bir görsel delil olmadığını görünce, yasal süre içerisinde itiraz hakkımı kulandım. İtiraz gerekçelerimde; herhangi bir görsel video kaydı olmadığını yani somut bir delile dayanmadığını bunun da keyfilik olduğunu dile getirdim. Dolayısıyla bu cezanın haksız ve hukuka aykırı somut delillerle pekiştirilmediğinden cezanın iptal edilmesini talep ettim. Mahkeme bu talebimi dikkate alarak bunun haksız bir ceza olduğuna karar vererek itirazımı kabul etti. Sonuç olarak mahkeme, yaptığım itirazı yerinde gördü. Herhangi somut delillere dayanmayan bu olayda ceza kesilemeyeceğini görseller ile bunun desteklenmesi gerektiğini, fahri trafik müfettişinin de yanılma payının olabileceğini belirterek ceza iptal edildi.

MAHKEMELERCE KABUL EDİLİYOR

Vatandaşlara bu şekilde ceza makbuzu geldiğinde fotoğraf ya da video kaydının olup olmadığını dikkate alsınlar. Eğer o şekilde görsel bir delil yoksa haklarını arama açısından cezanın iptali için Sulh Ceza Mahkemelerine başvurmalarını tavsiye ediyorum. Hukuksal olarak somut bir delile dayanmayan bu cezaların iptali mahkemelerce kabul edilmektedir."