Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül'den Art Arda 'İstanbul' Açıklamaları

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İstanbul seçimlerinin iptali, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının geri alınması ve yeniden seçime gidilmesiyle ilgili yaptığı açıklamadan kısa süre sonra eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan da açıklama geldi.

Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül'den Art Arda 'İstanbul' Açıklamaları

Ahmet Davutoğlu'ndan da Açıklama Geldi: YSK'nın İptal Kararı Temel Değerleri Zedeledi  

62. , 63. ve 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı Ahmet Davutoğlu'ndan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının geri alınması ve yeniden seçime gidilmesiyle ilgili flaş açıklamalar. Davutoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, YSK'nın kararlarının evrensel hukuk ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırdığını söyledi.

Davutoğlu, "Türk siyasi hayatının ve demokrasisinin tüm eksiklerine rağmen en önemli gücü sandığın meşruiyetidir. Ülkemizi en zor zamanlardan, kritik eşiklerden çekip çıkaran milletimizin sandıkta ortaya koyduğu iradesi olmuştur.Siyasî geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK’nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır.Adil, kurallara uygun seçimler demokrasinin olduğu kadar ortak aidiyet bilincimizin de referans noktasıdır. YSK’nın kararı ise evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta, bu bilince zarar vermektedir.Siyasî hareketler için en büyük kayıp seçimlerin değil toplumsal vicdanda ahlakî üstünlüğün kaybedilmesidir. Şimdi yapılması gereken; ülkemize yakışan olgunlukla seçim sürecini yürütmek, gerilim ve kutuplaşmadan uzak durarak demokrasimizin daha fazla yıpranmasına engel olmaktır." ifadelerini kullandı.

ABDULLAH GÜL DE SOSYAL MEDYADAN YSK KARARIYLA İLGİLİ DEĞERLENDİRMEDE BULUNMUŞTU

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali, mazbatanın Ekrem İmamoğlu'ndan alınması ve seçimlerin tekrar yapılmasına yönelik aldığı karara yönelik açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından 2007 yılındaki 367 krizini hatırlatarak değerlendirmelerde bulunan Abdullah Gül, 'Yazık bir arpa boyu yol alamamışız' dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şu ifadeleri kullandı: 

Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız “367 Kararı” karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.