Adalet Bakanından OHAL Açıklaması : Bir Kaç Gün İçerisinde Sona Erecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, OHAL'in kaldırılacağı tarihle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Adalet Bakanından OHAL Açıklaması : Bir Kaç Gün İçerisinde Sona Erecek

OHAL'in bir kaç gün içerisinde sona ermiş olacağını söyleyen Adalet Bakanı Gül, OHAL'in kalkması terörle mücadelenin sona ereceği anlamına getirilmemesi gerektiğini, terörle mücadelenin sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Fetullahçı Terör ile mücadelede yargılama safhasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı, "15 Temmuz, aynı zamanda Türk Yargısının alnının akıyla çıktığı büyük sınavlarından biridir. Darbeler Türk yargısını, vesayet merkezlerinin kondisyon alanına dönüştürmüştür. Tarihimizde ilk kez Türk yargısı bu rolü reddetmiştir. 15 Temmuz kalkışmasının sıcak dakikalarında hızla harekete geçmiş, cesaretle darbecilerin üstüne gitmiştir. Kalkışmanın asli failleri, yani o gece kalkışmaya eylemli olarak katılan FETÖ'nün silahlı ve sivil unsurları hakkındaki yargılamalar kesin hüküm yolunda hızla ilerlemektedir. Doğrudan darbe teşebbüsüyle ilgili olan soruşturmalar bir dosya dışında tamamlanmış durumdadır. Mahkemeler önündeki 94 ayrı dosyada 2 bin 161 tutuklu sanığın yargılaması devam etmektedir. 195 dosyada ilk derece mahkemelerindeki yargılamalar tamamlanmış, bunlardan Youwin ikisi Yargıtay denetiminden de geçerek kesinleşmiştir. Bu dosyalarda 2 bin 382 sanığa ağırlaştırılmış müebbetten süreli hapis cezalarına kadar değişen tür ve ağırlıkta cezalar verilmiştir" şeklinde konuştu.

Yargılama safhasında adil bir yargılama yapıldığını, tüm delillerin özenle incelendiğini söyleyen Gül, Fetullahçı terörle mücadelede iki çizgi olduğunu belirterek, "bu mücadelenin zafiyete uğramasına asla müsaade etmeyiz. Sürecin sulandırılmasına, amacından, ekseninden kopmasına, suçlular için cezasızlık sonucuna asla tahammül edemeyiz. İkinci kırmızı çizgimiz, hukuktur, adalettir. Mücadelenin yegane başarı ölçüsü, suçluyla suçsuzu, haklıyla haksızı, mağdurla mücrimi ayırmak, ona göre muamele etmektir. Elbette bu mücadelenin yargı boyutunda, hiç kimsenin bağımsız mahkemelere vekaleten konuşma yetkisi bulunmamaktadır. Soruşturma ve kovuşturmalar bağımsız yargı mercilerince yürütülmektedir" şeklinde konuştu.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA