Adalet Bakanı'ndan 'Af' Açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milliyetçi Hareket Partisi'nin gündeme getirdiği mahkum affı meselesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı'ndan 'Af' Açıklaması

Basın mensuplarının 'Af' konusundaki sorularına yanıt veren Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kırgızistan dönüşü yaptığı açıklamaları hatırlatarak, "Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önceki gün açıklama yaptı. Dolayısıyla o konuda tutum belli." dedi. Cezaevleriyle ilgili doluluk oranı ve yeni yapılacak cezaevleriyle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylediklerinin net olduğunu, onun üzerine söylenecek bir şeyin olmadığını belirtti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan , af meselesiyle ilgili , "Kader mahkûmları meselesini anlamış değilim. Biz arkadaşlarımıza şunu da söyledik, özellikle bu bizim gündemimizde olan bir şey değil. Tüm bunlara rağmen hakikaten yapabilecek bir şey var ise bunu da aramızda görüşelim. Biz MHP ile bir yola çıktık. Burada zaman zaman buna benzer konuları aramızda değerlendirmek suretiyle atılabilecek adımlar var ise bu adımları atmaktan da çekinmemeliyiz. Burada milletin, ülkenin, devletin menfaati önemli. Cezaevlerinde ciddi manada bir doluluk var, kabul ediyoruz. Tüm bunlara rağmen bir şey yapalım derken, öbür tarafta mağdur, mazlum meydana getirmeyelim. İlke şu; devlete karşı işlenenlerde devlet bu yetkiyi kullanabilir, ama şahıslara karşı işlenen olduğunda orada devletin böyle bir af yetkisi kesinlikle yoktur." demişti.