ABD'den Yeni Açıklama: Eğer Brunson'u Bırakmazsanız..

Son dakika haberi: Beyaz Saray'dan bir yetkili, ABD ile Türkiye arasındaki gerilime değindi. Yetkili önemli açıklamalarda bulundu.

ABD'den Yeni Açıklama: Eğer Brunson'u Bırakmazsanız..

Reuters haber ajansına bir Beyaz Saray yetkilisi konuştu ve önemli açıklamalarda bulundu.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Rus haber ajansı Reuters'e açıklamalarda bulundu. Son günlerde Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında devam eden ve rahip Brunson'un serbest bırakılmaması ile daha da alevlenen gerilime değinen yetkili, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın önceki gün Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile bir görüşme gerçekleştirdiğini hatırlattı ve bu görüşmenin ayrıntılarını aktardı. Bolton'un yaptığı bu görüşmesinde ABD'nin bu konuda taviz vermeyeceği mesajını ilettiğini söyledi.

Reuters'te yer alan bu habere göre söz konusu Beyaz Saray Yetkilisi, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Yönetim bu konuda aşırı sert tutumunu koruyacak. Başkan, Pastör Brunson'ı evine döndürmeye yüzde 100 kararlı ve önümüzdeki birkaç gün ya da bir hafta içinde herhangi bir gelişme olduğunu görmezsek yeni adımlar atabiliriz."

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, FETÖ'ye yardım ve yataklık etmek suçundan hakkında devam eden Savoybetting davası olan rahip Brunson'un tutukluluğunun geçtiğimiz gün ev hapsine çevrilmesi ve bu ev hapsi kararının kaldırılmamasına sert tepki gösterdi. Bu gelişmelerin ardından ilk olarak insan haklarını ihlal ettiklerini gerekçe göstererek ABD yönetimi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün ABD'de bulunan mal varlıklarına el koyduğunu ve bu mal varlıklarını dondurduğunu söyledi. Bunun ardından Trump yönetimi, çelik ile alüminyum ithalatında gümrük versilerine zam yaptı ve ek vergi alacaklarını kararlaştırdı. 

ABD'nin bu kabul edilemez tutumu karşısında Türkiye boş durmadı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin bu tutumuna çok sert şekilde cevap verdi ve önceki gün ABD menşeli elektronik ürünlere boykot çağrısı yaptı. Erdoğan konu ile ilgili, "tek taraflı ve saygısız tutumunu sürdürmesi halinde Türkiye'nin yeni dost ve müttefik arayışına girebileceği" ifadeleri ile uyarı yapmıştı.

Kamubulteni.com  | Ankara