ABD'de Büyük Kaos... Ölü Sayısı Yükseliyor

ABD'den bir son dakika haberi geldi. Dün gece yaşanan kaos sonrası birçok kişinin yaralandığı bildirilirken, polis tarafından vurulan kişiler arasında ölü sayısının yükseldiğine yer verildi.

ABD'de Büyük Kaos... Ölü Sayısı Yükseliyor

Amerika'da kaos. 

Amerika Birleşik Devletlerinden bir son dakika haberi geldi. Gelen bilgilere göre Türkiye saati ile gece yarısında Trump destekçileri, seçimin çalındığını söyleyerek kongreyi bastı. Kongreye yapılan baskında kapılar kırıldı ve Trump yanlıları bölgede bulunan kişilere müdahale etti. Bölgeye ulusal muhafızlar gönderildi. Öte yandan CIA de bölgeye geldi. 

Kongre binasının basılması sonrası böyleyse gelen polis ekiplere vur emri verildiği bildirildi. Vur emri sonrası bölgede birçok kişinin vurulduğu aktarılırken vurulanlardan 4'ünün hayatını kaybettiği öğrenildi. 

Washington Polis Şefi Robert Contee, Kongre binasında yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Contee,  yaşanan olaylarla ilgili yaptığı açıklamasında, Kongre içinde polis tarafından vurulan ve daha önce hastanede hayatını kaybeden kadın göstericinin ardından 3 kişinin daha polis tarafından vurulnaları sonrası yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Hayatını kaybedenlerden 1'inin erkek, 2'sinin kadın olduğunu ve bu kişilerin kaldırıldıkları acil servislerde öldüklerini aktaran polis şefi, söz konusu kişilerin kimliklerini açıklamadı. Önce hayatını kaybeden kadınla birlikte gösterilerde 2 erkek 2 kadın gösterici öldürüldü. 

14 POLİS YARALANDI

Contee ayrıca, olaylarda 14 polisin hafif şekilde yaralandığını ve en az 52 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Dün Beyaz Saray önündeki mitingden sonra ABD Kongresine yürüyen binlerce gösterici, Kongre binasının önündeki barikatları aşarak binaya girmeye çalışmıştı.

Polisle yaşanan çatışmalardan kısa süre sonra bazı göstericiler Kongre binasına girmişti.

Kongredeki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması'nın onay oturumuna ara verilmiş, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri bina içinde güvenli bir yere götürülmüştü.

ABD Başkanı Trump ise Twitter hesabından Kongre binası önünde gösteri düzenleyen destekçilerine "itidal" çağırısında bulunmuştu.

AZLEDİLMESİ GÜNDEMDE

Trump'ın görev süresi dolmadan görevinden azledileceği, görevinden alınacağı konuşuluyor.

Öte yandan Joe Biden, yaşanan bu olayları darbe olarak nitelendirdi.