ABD: Türkiye'nin Yanındayız

Türkiye ile NATO ittifakını görüştük diyerek açıklamasına başlayan Jeffrey, "Türkiye'nin İdlib'deki meşru çıkarlarını destekliyoruz. Türkiye'nin, mevcudiyetini destekliyoruz." açıklamasında bulundu.

ABD: Türkiye'nin Yanındayız

ABD : Türkiye 'nin yanındayız.

Suriye 'nin İdlip kentinde son yaşanan gelişmelerin ardından ABD bir açıklama yaptı. Türkiye'nin İdlib'de Rusya ve Esad rejimiyle yaşadığı sıkıntılar üzerine Türkiye'ye gelen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey yaptığı açıklamada Türkiye 'ye destek verdi. 

"Türk askeri İdlib'de kendini savunma hakkına sahip. Türkiye'nin rejim güçlerine karşılık vermesini anlıyoruz." diyerek sözlerine başlayan Jeffrey, "NATO müttefiki olarak nasıl yardımcı olabileceğimizi araştırıyoruz. Bu konuda istihbarat paylaşımı olsun, ekipman transferleri de son derece önemli. Bunlar da iyi çalışmaya devam ediyor. Diplomatik yaklaşımımızın da koordine olduğundan emin olmamız gerekiyor. Çünkü burada bizim de güçlerimiz mevcut." dedi.

NOKTAMIZ İDLİP

Birçok ülkenin diplomatik çözüm bulunmasını istediğini belirten Jeffrey, "Bugün noktamız İdlib" dedi ve şu ifadeleri kullandı:

"DEAŞ hala büyük bir tehdit oluşturuyor. Irak ve Suriye haricinde 2013-2014'de tekrar çıktığından beri Türkiye'den daha fazla zarar gören ülke olmadı. İstanbul'da Ankara'da saldırılar oldu, sınır şehirlerinizde saldırılar oldu. Siz de çok başarılı operasyonlar düzenlediniz. DEAŞ ile mücadeleye devam edeceğiz. Amacımız DEAŞ'ı ortadan kaldırmak.

YPG, Barış Pınarı Harekat Bölgesi'nden çekildi. Türkiye ile anlaşmaya uyduk. Türkiye'nin Soçi'deki anlaşmadaki bölgeyle ilgili sorunları var. YPG'nin çekilmesi gereken bölge Rusya ile yapılan anlaşma çerçevesinde ve biz o noktayı çok yakından takip etmiyoruz. Ancak anlaşmanın bir tarafı olarak Rusya ile anlaşmazlık olabilir, YPG'nin çekilmesi konusunda.
Suriye ve Libya'da ortak jeostratejik amaçlarımız var. Türkiye ile yakın koordinasyon ve bilgi paylaşımı önemli."

Kamubulteni.com  | Ankara