ABD Senatosu'ndan Skandal S-400 Yaptırımı Açıklaması

Son dakika haberi: ABD Senatosu 'ndan S-*400'lerin tesliminin başlaması sonrası skandal açıklamalar geldi ve Trump yönetimine yaptırım uygulanması çağrıları yapıldı.

ABD Senatosu'ndan Skandal S-400 Yaptırımı Açıklaması

S-400 'ler hakkında ABD'den flaş açıklamalar.

ABD Senatosu S-400 'lerle ilgili flaş açıklamalar yaptı. Edinilen son dakika bilgilerine göre senatonun iki etkili komisyonunun liderleri, S-400 füze savunma sisteminin tesliminin başlaması nedeniyle Türkiye 'ye sert şekilde tepki gösterdi. Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu ile Dış İlişkiler Komisyonu 'nun başkan ve kıdemli üyelerinden oluşan 4 senatör konu ile ilgili skandal bir ortak açıklama yaptı.

Amerika'nın Sesi' adlı haber sayfasında yer alan habere göre, Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Jim Inhofe ve Kıdemli Demokrat üye Jack Reed ile Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Jim Risch ve Kıdemli Demokrat üye Bob Menendez' in imzasını taşıyan açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400'leri Rusya'dan kabul ederek, Türkiye'nin güvenliği, ekonomik refahı ve NATO ittifakının bütünlüğü pahasına Putin'le tehlikeli bir ortaklığı seçti" ifadelerine yer verildi.

Söz konusu açıklama şu şekilde;

"Kongre iki partiyi de kapsayan güçlü bir temelde şunu açıkça ortaya koydu: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanlış yönlendirilmiş biçimde S-400 alımının sonuçları olmalı. Bu alım, Putin'in Rusya'sıyla stratejik işbirliğini öngören rahatsız edici işaretler verirken, F-35 programına da bir tehdit niteliğinde. Bunun neticesinde, Başkan Trump'ı CAATSA kapsamındaki yaptırımları yasanın gerektirdiği şekilde tam olarak uygulamaya çağırıyoruz. Savunma Bakanlığı'na da, tüm F-35 materyallerinin (Türkiye'ye) teslimatı halen askıya alınmış olsa da, Türkiyee'nin F-35 programına katılımını sona erdirmeye yönelik işlemi hayata geçirmesi çağrısında bulunuyoruz."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD'NİN GİRİŞİMLERİNİ REDDETTİ

Senatörler yaptıkları açıklamanın devamında ise "İşler bu noktaya gelmek zorunda değildi. Ancak maalesef Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Türkiye'ye hava sahasını F-35 uçakları ve Patriot hava savunma sistemiyle koruma imkanı tanımak suretiyle, stratejik ilişkilerimizi muhafaza etme yönündeki çok sayıda girişimini reddetti" dedi.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR NATO MÜTTEFİKİ

Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunun altının çizildiği açıklamada senatörler, "Umarız ki ABD ve Türkiye arasındaki stratejik ilişki, (ilişkilerdeki) bu gerilemeye üstün gelir. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin ekonomik refahı ve NATO ittifakının güvenliği pahasına Vladimir Putin'le bağlarını derinleştirmekte ısrar etmeyi sürdürmesi halinde, işbirliğimizin kalıcı şekilde ilerletilmesi mümkün değildir" dedi.

ACİL YAPTIRIM ÇAĞRISI YAPTILAR

Demokrat Parti Maryland Senatörü Chris Van Hollen da Twitter adresi üzerinden bir paylaşım yaptı ve Türkiye'nin bir müttefikin yapmayacağı çok kötü bir tercih yaptığını söyledi. Van Hollen, Ankara bu adımından vazgeçmemesi durumunda F-35 uçaklarını teslim almayacağını ve S-400'lerin devreye girmesiyle ilgili olarak atılacak her türlü adıma Amerikan yasaları uyarınca acil yaptırımlarla yanıt verileceğini ifade etti.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA