6´LI MASA ORTAK MUTABAKAT METNİ YAYIMLADI

6'lı Masa'nın yayımladığı mutabakatla aylardır konuşulan iddia kesinleşti. İşte dikkat çeken o madde..

6´LI MASA ORTAK MUTABAKAT METNİ YAYIMLADI

6'lı Masa'nın yayımladığı mutabakatla aylardır konuşulan iddia kesinleşti. İşte dikkat çeken o madde..

07 Mart 2023 Salı 10:32
6´LI MASA ORTAK MUTABAKAT METNİ YAYIMLADI

Millet İttifak´ı Cumhurbaşkanı adayını Kemal Kılıçdaroğlu olarak duyurmuştu. Liderler 12 maddelik ortak bir açıklama yayımladı. Metinde aylardır ortaya atılan 'Her partiye bakanlık verilecek' iddiaları da kesinleşmiş oldu.

 4. maddede "Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin çıkardığı vekil sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir." ifadeleri yer aldı.

Millet İttifakı'nı oluşturan 6 lider, İYİ Parti ile yaşanan krizin ardından dün tekrar masaya oturmuş saatler süren toplantının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 6'lı Masa'nın cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmıştı.

Saadet lideri Temel Karamollaoğlu açıklamayı yaparken, Kılıçdaroğlu da daha sonra mikrofonu eline alarak teşekkürlerini iletti.

6'lı Masa toplantısının ardından bir de ortak yazılı açıklama yayınlandı. Bu metinle birlikte uzun süredir konuşulan 'Her partiye bakanlık verilecek' iddiaları da kesinleşmiş oldu. Listenin 4. maddesinde; "12 maddelik açıklamanın son maddesinde Yavaş ve İmamoğlu'na ilişkin, "İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları, Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır" ifadeleri yer aldı.

Liderlerin imzaladığı 12 maddenin tamamı ise şu şekilde:

 1. Geçiş Sürecinde Türkiye'yi; Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ilke ve hedefleri ile mutabakata vardığımız referans metinleri doğrultusunda anayasa, yasa, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme esasları çerçevesinde, istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz.
 2. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle ilgili Anayasa değişiklikleri, genel seçimde ortaya çıkan TBMM yapısının mümkün kıldığı en kısa sürede tamamlanacak ve yürürlüğe girecektir.
 3. Geçiş Sürecinde Millet İttifakı'na dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır.
 4. Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. ittifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.
 5. Bakanların atanma ve görevden alınmaları, mensup oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır.
 6. Geçiş Sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisini ve görevini katılımcılık anlayışı, istişare ve uzlaşı esaslarına göre kullanacaktır.
 7. Cumhurbaşkanlığı Kabinesine (Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar) yetki ve görev dağılımı, Anayasa ve yasalar çerçevesinde çıkarılacak Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenecektir.
 8. Cumhurbaşkanı; seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı kararları, Kararnameleri ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır.
 9. Geçiş sürecinde yasama faaliyetlerinin iş birliği içinde gerçekleşmesini koordine edecek mekanizmalar oluşturulacaktır.
 10. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının - varise - siyasi parti üyeliği sona erecektir.
 11. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13.Cumhurbaşkanı ve TBMM görev süresini tamamlayacaktır.
 12. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlere Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.

Son Güncelleme: 07.03.2023 10:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.